Koronawirus. Liczba ofiar śmiertelnych w USA przekroczyła 200 tys. Rekordy zakażeń w wielu krajach

Świat
Koronawirus. Liczba ofiar śmiertelnych w USA przekroczyła 200 tys. Rekordy zakażeń w wielu krajach
PAP/EPA/Johnny Parra
Pracownicy niosący trumnę ze zmarłym na COVID-19 na cmentarzu w San Cristobal w Wenezueli

Liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem w USA przekroczyła w sobotę 200 tys. - podała telewizja NBC, powołując się na oficjalne dane i własne zestawienia. Do soboty zmarło 200 042 z ponad 6,7 mln zainfekowanych osób. W wielu krajach odnotowano rekordowe libczy nowych przypadków m.in. w Polsce, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji i na Słowacji.

Jak przekazała NBC, liczba ofiar pandemii w USA przekroczyła tym samym początkowe przewidywania amerykańskich ekspertów, którzy prognozowali, że na Covid-19 w USA w tym roku umrzeć może 100-200 tys. osób.

 

ZOBACZ: Johnson: nadchodzi druga fala koronawirusa, nowa blokada może być konieczna

 

Najwięcej zgonów osób z koronawirusem zarejestrowano w stanie Nowy Jork - 33 929, New Jersey - 16 063 i Teksasie - 15 076. Jedynym wchodzącym w skład USA terytorium, gdzie nie stwierdzono żadnych zgonów, jest Samoa Amerykańskie, zaś najmniej dotkniętym stanem jest Alaska, gdzie zmarło 45 zakażonych osób.

 

Prognoza: ponowna fala zakażeń nastąpi zimą

 

Mimo spadającej śmiertelności koronawirusa w USA - co według ekspertów jest wynikiem m.in. doskonalenia metod terapii oraz niższego wieku zakażonych - instytut IHME z Uniwersytetu Waszyngtońskiego prognozuje, że do stycznia liczba ofiar śmiertelnych pandemii może wynieść nawet 415 tys. Prognoza oparta jest na założeniu, że ponowna fala zakażeń nastąpi zimą i na tym, że Amerykanie coraz gorzej przestrzegają zasad sanitarnych.

 

W sobotę w wielu krajach padły rekordy odnotowanych nowych przypadków. Aż 4422 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował brytyjski rząd. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od 8 maja. Zanotowano 27 zgonów. 

 

ZOBACZ: Islandzki lockdown. Puby i lokale zamknięte na 4 dni

 

290 osób z zakażeniem koronawirusem przybyło na Słowacji – podało w sobotę ministerstwo zdrowia. To kolejny po czwartku rekordowy wzrost infekcji. Laboratoria przebadały 5750 próbek. Premier Igor Matovicz zaapelował do Słowaków o maksymalną odpowiedzialność. 

 

"Mamy do czynienia z aktywną epidemią"

 

W Danii potwierdzono w sobotę 589 nowych przypadków koronawirusa. Jest to największy dobowy wzrost zakażeń od początku pandemii w tym kraju. Od południa Duńczycy muszą się liczyć z nowymi restrykcjami.

 

- Liczby pokazują, że mamy do czynienia z aktywną epidemią - ocenił prof. mikrobiologii z Uniwersytetu w Aarhus Rune Hartmann. 

 

W Danii w ciągu ostatniej doby przeprowadzono 54 371 testów na obecność koronawirusa. W szpitalach przebywają 62 zainfekowane osoby. Jest to najwyższa liczba od połowy czerwca.

 

W ciągu ostatniej doby we Francji wykryto z kolei prawie 13,5 tys. nowych infekcji. To także najwyższy dotąd dzienny przyrost zakażeń. Nowy oficjalny bilans pandemii we Francji to 442 194 zarejestrowane infekcje i 31 274 zgony osób zakażonych.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Padł rekord

 

Rekord padł również w Polsce. Mamy 1002 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 12 kolejnych chorych na Covid-19. To rekordowa liczba nowych zakażeń w ciągu doby. Do tej pory najwyższy wynik padł 21 sierpnia - 903.

 

Bilans potwierdzonych przypadków zakażeń od początku epidemii w Polsce wzrósł do 78 330, a łączna liczba zgonów do 2 282.

grz/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie