Jeden z twórców Nowiczoka przeprasza Nawalnego

Polska
Jeden z twórców Nowiczoka przeprasza Nawalnego
PAP/EPA/ALEXEI NAVALNY HANDOUT
Jeden z twórców Nowiczoka ocenia, że Nawalny potrzebuje ok. roku, by wrócić do zdrowia

Rosyjski chemik Wił Mirzajanow, który pracował przy produkcji środków bojowych typu Nowiczok przeprosił Aleksieja Nawalnego za swój udział w tworzeniu substancji, którą otruto opozycjonistę. Mirzajanow ocenił, że powrót do zdrowia zajmie Nawalnemu około roku.

- Składam Aleksiejowi Nawalnemu moje głębokie przeprosiny za to, że uczestniczyłem w tym przestępczym biznesie - w pracach nad substancją, którą się otruł - powiedział chemik niezależnej telewizji Dożd.

"Będzie potrzebował roku"

Mirzajanow powiedział, że w 1993 roku spotkał się z człowiekiem, który przeżył zatrucie Nowiczokiem. Jego objawy były podobne do tych, które Nawalny opisał w sobotę w internecie. Nawalny "musi nabrać cierpliwości", jednak ostatecznie powinien on wrócić do zdrowia, na co będzie potrzebował około roku - prognozuje chemik.

 

ZOBACZ: Nawalny może wstawać z łóżka. Laboratoria potwierdzają: to był Nowiczok

 

Naukowiec w czasach ZSRR należał do zespołu, który pracował nad substancjami typu Nowiczok. Dziś Mirzajanow mieszka w USA. W 1992 roku upublicznił istnienie Nowiczoka, opisując prace nad nim w gazecie "Moskowskije Nowosti". Wkrótce potem skorzystał z możliwości pracy w USA, którą Amerykanie oferowali naukowcom z byłego ZSRR zajmującym się bronią chemiczną.

 

Po emigracji, w 2008 roku wydał autobiograficzną książkę pt. "Tajemnice państwowe: rosyjski program broni chemicznej od wewnątrz", w której opisał swój udział w pracach nad tym supertajnym projektem. Jak zapewnia, podał w niej także strukturę chemiczną Nowiczoka, po to, by doprowadzić do zakazania tego środka.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie