Posłowie PiS będą "zawieszeni w prawach członka partii". Za głosowanie przeciw "piątce dla zwierząt"

Polska
Posłowie PiS będą "zawieszeni w prawach członka partii". Za głosowanie przeciw "piątce dla zwierząt"
Polsat News
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował o konsekwencjach dla posłów, którzy byli przeciwko "piątce dla zwierząt"

- Poniosą konsekwencje, to znaczy zostaną prawdopodobnie dziś zawieszeni w prawach członków partii - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki o posłach Prawa i Sprawiedliwości, którzy w czwartek w nocy zagłosowali przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Terlecki poinformował, że o zawieszeniu może zdecydować prezes partii, natomiast o wyrzuceniu decyduje komitet polityczny, który musiałby się zebrać. - Zawieszenie będzie połączone z utratą funkcji czy stanowisk w Sejmie, czy okręgach - podkreślił Terlecki.

 

Pytany o posłów nieobecnych podczas głosowania, wyjaśnił, że "jeśli nieobecność była usprawiedliwiona, to w porządku. Zdarzają się takie sytuacje, że nie można głosować".

 

Wideo: Posłowie PiS będą "zawieszeni w prawach członka partii". Za głosowanie przeciw "piątce dla zwierząt"

  

W piątek przed godz. 1:00 Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

 

ZOBACZ: "Czy to dobrze, że w resorcie sprawiedliwości są osoby, które godzą się na przemoc wobec zwierząt?"

 

W głosowaniu udział wzięło 229 posłów klubu PiS. 176 było za, 38 przeciw, 15 wstrzymało się od głosu.

 

38 posłów klubu przeciwko


Przeciwko uchwaleniu noweli głosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski, w tym: Tadeusz Cymański, Sebastian Kaleta, Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Jacek Ozdoba, Michał Wójcik, Marcin Warchoł, Zbigniew Ziobro, Michał Woś, Mariusz Gosek, Norbert Kaczmarczyk, Edward Siarka, Aleksandra Szczudło, Kurowska Maria, Dariusz Olszewski, Marek Kałużny, Piotr Sak, Piotr Uruski.

 

Z Porozumienia przeciwko opowiedzieli się: Andrzej Sośnierz i Mieczysław Baszko. Minister rozwoju, wicepremier Jadwiga Emilewicz poparła nowelizację, a 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, w tym lider ugrupowania Jarosław Gowin.

 

ZOBACZ: 11 godzin prac komisji nad "piątką dla zwierząt". Wykreślono zakaz uboju rytualnego

 

Z PiS minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, wiceszef klubu Lech Kołakowski, Bartłomiej Wróblewski, Katarzyna Czochara, Kazimierz Moskal, Uściński Piotr, Agnieszka Górska, Tomasz Rzymkowski, Teresa Hałas, Anna Maria Siarkowska, Henryk Kowalczyk, Jacek Osuch, Jerzy Małecki, Marek Wesoły.prz/ml/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie