Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Zbiera się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej

Polska
Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Zbiera się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej
PAP/Leszek Szymański

Na godzinę 12:00 w piątek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka zwołał posiedzenie zarządu krajowego PO - poinformował rzecznik partii Jan Grabiec. Jak powiedział, tematem obrad będzie obecna sytuacja w związku z kryzysem w koalicji rządowej.

W głosowaniu w sprawie przedłożonej przez PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, które odbyło się w nocy z czwartku na piątek, mimo dyscypliny klubowej przeciw zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski.

 

15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w piątek rano dziennikarzom, że obecnie koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie nie istnieje, choć "jeszcze wiele może się zdarzyć".

 

Zapowiedział, że w poniedziałek zbierze się kierownictwo PiS, by ustalić działania na najbliższe dni. Podkreślił, że z głosowania koalicjantów trzeba wyciągnąć konsekwencje.

 

Będą poprawki w Senacie

 

Platforma Obywatelska nie wyklucza, że w Senacie zostaną zgłoszone poprawki do przegłosowanej przez Sejm noweli.

 

Mógłby to być m.in. całkowity zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi, wyeliminowanie kolczatki oraz zagwarantowanie właścicielom cyrków odszkodowania za zwierzęta, których nie będą mieli prawa już posiadać.

 

Posłanka KO Dorota Niedziela chciałaby z kolei wprowadzić obowiązek czipowania zwierząt oraz poprawić przepisy dotyczące odszkodowań dla hodowców zwierząt futerkowych oraz producentów mięsa z tzw. uboju rytualnego.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie