Gowin: prezydent może pomóc nam przywrócić dobre relacje w koalicji

Polska
Gowin: prezydent może pomóc nam przywrócić dobre relacje w koalicji
Polsat News
Prezes Porozumienia Jarosław Gowin w "Gościu Wydarzeń"

- W ciągu dwóch tygodni wyjaśni się, czy liderzy Zjednoczonej Prawicy są w stanie sami osiągnąć kompromis. Jeżeli nie, być może pojawi się przestrzeń na inicjatywę pana prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział w "Gościu Wydarzeń" lider Porozumienia Jarosław Gowin. Jak stwierdził, "pojawiły się pewne zadrażnienia". - Jesteśmy na wirażu - dodał polityk.

Jarosław Gowin podkreślił w "Gościu Wydarzeń", że koalicja PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski - wbrew stwierdzeniom niektórych polityków - istnieje. - Pojawiły się pewne zadrażnienia, jesteśmy na wirażu, natomiast poczucie odpowiedzialności za Polskę, żeby stawić czoło i pandemii, i kryzysowi gospodarczemu, to zwycięży u każdego z partnerów koalicyjnych - dodał.

 

"Emocje opadną w przyszłym tygodniu"

 

Jak ocenił, jest przekonany, że w przyszłym tygodniu emocje opadną. Stwierdził także, że "nie ma żadnej innej koalicji, która mogłaby Polsce służyć tak dobrze, jak Zjednoczona Prawica". 

 

Lider Porozumienia nie potwierdził informacji, jakoby dostał propozycję współtworzenia koalicji z PiS bez Solidarnej Polski. - Wczoraj w Sejmie, w tej bardzo burzliwej atmosferze nocnych rozmów, padały różne propozycje z różnych stron - dodał.

 

ZOBACZ: "Biurko powinien mieć już spakowane". Marek Suski o ministrze rolnictwa Krzysztofie Ardanowskim

 

- Jestem przekonany, że Polska potrzebuje całej Zjednoczonej Prawicy, a nie tylko 2/3. Rządzi arytmetyka - ZP nie ma większości bez któregokolwiek z partnerów - podkreślił Gowin.

 

Były wicepremier ocenił także, że przedterminowe wybory byłyby "porażką w sensie dosłownym". - Porażką, która odsunęłaby środowiska prawicowe od władzy na wiele, wiele lat. Doprowadziłoby to także do porażki w sensie moralnym - powiedział.

 

"Autorytet, który może pomóc"

 

Gowin został zapytany także o to, czy mediatorem pomiędzy liderami Zjednoczonej Prawicy powinien być prezydent Andrzej Duda.

 

- Wydaje mi się, że powinniśmy poradzić sobie bez angażowania autorytetu pana prezydenta. Jeżeli by się okazało, że liderzy nie są w stanie zbudować wspólnego mianownika, prezydent Andrzej Duda jest autorytetem, który może pomóc nam przywrócić dobre relacje w koalicji - odpowiedział.

 

Jak podkreślił, takie działanie byłoby jednak w tej chwili przedwczesne.

 

ZOBACZ: Ustawa o ochronie zwierząt. Jest stanowisko Solidarnej Polski

 

- W ciągu dwóch tygodni wyjaśni się, czy Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin są w stanie sami osiągnąć kompromis. Jeżeli nie, być może pojawi się przestrzeń na inicjatywę pana prezydenta Andrzeja Dudy - dodał polityk.

 

Przewodniczący PO Borys Budka zapowiedział w piątek proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej i przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów.

 

- Wiosną rozmawiałem z opozycją, także z Koalicją Obywatelską. Nie ma po stronie żadnego z partnerów w Zjednoczonej Prawicy woli do współpracy z jakimkolwiek ugrupowaniem opozycyjnym - odpowiedział Gowin.

 

WIDEO: Jarosław Gowin w "Gościu Wydarzeń"

  

Emilewicz za, dwóch przeciw, reszta się wstrzymała

 

W piątek przed godz. 1:00 Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

 

W głosowaniu udział wzięło 229 posłów klubu PiS. 176 było za, 38 przeciw, 15 wstrzymało się od głosu.

 

ZOBACZ: "Czy to dobrze, że w resorcie sprawiedliwości są osoby, które godzą się na przemoc wobec zwierząt?"


Przeciwko uchwaleniu noweli głosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski. Z Porozumienia przeciwko opowiedzieli się: Andrzej Sośnierz i Mieczysław Baszko, a 15 kolejnych posłów Porozumienia, w tym lider ugrupowania Jarosław Gowin, wstrzymało się od głosu. Minister rozwoju, wicepremier Jadwiga Emilewicz poparła nowelizację jako jedyna w ugrupowaniu. 

 

Po tym głosowaniu politycy PiS zaczęli mówić o końcu koalicji i rządzie mniejszościowym. Pojawiła się także perspektywa przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

zdr/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie