Detronizacja Elżbiety II? "Nadszedł czas, by pozostawić kolonialną przeszłość"

Świat
Detronizacja Elżbiety II? "Nadszedł czas, by pozostawić kolonialną przeszłość"
Pixabay.com/ zdj. ilustracyjne
Zgodnie z obowiązującym na wyspach prawem, głową państwa jest Królowa Elżbieta II

- Nadszedł czas, aby całkowicie pozostawić naszą kolonialną przeszłość - powiedziała Mia Mottley premier Barbadosu. Władze wyspy rządzonej przez parlament chcą pozbawić brytyjską królową Elżbietę II funkcji głowy państwa. Ma to nastąpić do 2021 roku w 55. rocznicę odzyskania niezależności przez wyspiarskie państwo.

- Mieszkańcy Barbadosu chcą mieć barbadoską głowę państwa - powiedziała premier wyspiarskiego kraju w swoim wystąpieniu przed barbadoskim parlamentem. 

 

Wyspiarze chcą republiki

 

Rząd wyspy zapowiedział, że działania zmierzające do wprowadzenia w kraju ustroju republikańskiego, chce sfinalizować do listopada 2021 roku. Czyli do 55. rocznicy odzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii. 

 

ZOBACZ: W. Brytania: testy szczepionki AstraZeneca na Covid-19 mogą być wznowione

 

- Jest to ostateczna deklaracja wiary w to, kim jesteśmy i co jesteśmy w stanie osiągnąć. Dlatego też Barbados zrobi kolejny logiczny krok w kierunku pełnej suwerenności i stanie się republiką do czasu, gdy będziemy obchodzić naszą 55. rocznicę niepodległości - twierdziła premier. 

 

Kraj bez królowej

 

Zgodnie z obowiązującym na wyspach prawem, głową państwa jest Królowa Elżbieta II reprezentowana na Barbadosie przez generalnego gubernatora. 

 

ZOBACZ: Kino samochodowe po królewsku. Filmy w rezydencji Elżbiety II

 

Pałac Buckingham odnosząc się do planów barbadoskiego rządu powiedział, że to sprawa władz i mieszkańców wyspy. Jak donosi BBC, źródło w Buckingham miało poinformować, że pomysł "nie wziął się znikąd" i "był wielokrotnie dyskutowany i publicznie omawiany". 

 

Królowa nie zabrała oficjalnie głosu w sprawie, podobnie brytyjski rząd. 

 

Władza imperium 

 

Wyspę odkryli w XVI wieku portugalscy żeglarze. W kolejnym wieku została zasiedlona przez angielskich kolonistów i od tego momentu Barbados stał się częścią Imperium Brytyjskiego. Głową państwa, podobnie jak pozostałych posiadłości zamorskich, był brytyjski monarcha. 

 

Po reformach i powstaniu Wspólnoty Narodów, łączącej byłe kolonie z dawną metropolią unią personalną, Barbados odzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku. Jednak zgodnie z prawem głową państwa pozostała Elżbieta II. Pierwsze projekty wprowadzenia republiki władze Barbadosu podejmowały już w latach 70. XX wieku.

laf/hlk/ BBC, "National Geographic"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie