Ojciec Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w kanadyjskich parafiach. "Propagowanie antysemityzmu"

Świat
Ojciec Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w kanadyjskich parafiach. "Propagowanie antysemityzmu"
Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska/Public Domain
O. Tadeusz Rydzyk nie będzie mógł odprawiać w mszy w parafiach podległych archidiecezji Edmonton

Ojciec Tadeusz Rydzyk otrzymał zakaz wizyt i odprawiania mszy świętych w kanadyjskiej archidiecezji Edmonton i podległych jej parafiach - wynika z artykułu opublikowanego przez kanadyjski oddział B’nai B’rith najstarszą działającą żydowską organizację. Przekazano, że głównym powodem takiej decyzji jest "wieloletnie rozpowszechnianie przez Radio Maryja treści antysemickich i homofobicznych".

O sprawie poinformował portal kanadyjskiej Polonii gazetagazeta.com. Cytowany artykuł zniknął ze strony B’nai Brith Canada, ale portalowi Polonii udało się zapisać i przetłumaczyć cały tekst.

 

"Ojciec Tadeusz Rydzyk, szef kontrowersyjnej rozgłośni Radio Maryja w Polsce, otrzymał zakaz odwiedzania archidiecezji Edmonton i podlegających jej parafii. Zakaz wynika z wieloletniego rozpowszechniania przez jego stację treści antysemickich i homofobicznych" - przekazano.

 

ZOBACZ: Posłanka PiS: proszę mówić ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk. Poseł Lewicy: to nie jest mój ojciec

 

W cytowanym artykule B'nai Birth Canada czytamy, że arcybiskup Edmonton Richard Smith po dyskusjach z przedstawicielem B'nai Birth zrozumiał, że "​​rażąco nienawistna retoryka Radia Maryja nie ustaje".

"Biskupi nie pozwolą mu na przyjazd"

"Efektem tych rozmów była decyzja Archidiecezji o odmowie Rydzykowi »pozwolenia na przyjazd do tej archidiecezji, gdyby nadarzyła się taka możliwość«, a także potwierdzenie, że inni biskupi Alberty i Terytoriów Północno-Zachodnich również »nie pozwolą mu na przyjazd do ich diecezji«" - poinformowano.

 

ZOBACZ: Nie przyjęli go na studia, bo był niewierzący. Teraz uczelnia o. Rydzyka musi zapłacić

 

Zakaz dotyczy następujących diecezji: Diecezja Calgary, Diecezja św. Pawła, Archidiecezja Grouard-McLennan, Diecezja Mackenzie-Fort Smith oraz Ukraińska katolicka eparchia Edmonton.

 

Gazetagazeta.com dodaje, że "nieocenioną rolę" w wydaniu zakazu odegrał były wicepremier Alberty Thomas Łukaszuk. Kanadyjczyk polskiego urodzenia w styczniu tego roku wysłał do papieża Franciszka "apel o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka", pod którym podpisy złożyło 157 tys. osób. - Na przesłanie nienawiści i rozpowszechniane podziałów przez Rydzyka i jego Radio Maryja nie ma miejsca w naszych wspólnotach katolickich i polsko-kanadyjskich. Nie odzwierciedlają one naszych wspólnych wartości i należy im się sprzeciwiać - przekazał Łukaszuk w rozmowie z B'nai Birth Canada.

bas/sgo/ gazetagazeta.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie