Niedźwiedź polarny przegoniony racami z pobliża szkoły. Drapieżniki nie mają gdzie polować

Świat
Niedźwiedź polarny przegoniony racami z pobliża szkoły. Drapieżniki nie mają gdzie polować
YouTube/WWW Russia
Drapieżniki zaczęły gromadzić się w pobliżu osady na Przylądku Kożewnikowa

Mieszkańcy osady Ryrkaipij na Czukotce przegonili racami niedźwiedzia polarnego, który zawędrował w pobliże miejscowej szkoły średniej. W ostatnich dniach w okolicy zaobserwowano co najmniej dziewięć drapieżników, które poszukują pożywienia. Ekolodzy alarmują: zmiany klimatu sprawiają, że niedźwiedzie nie mają gdzie polować. Bywa, że na ulicach osady widywane są całe stada wielkich ssaków.

Niedźwiedzi Patrol w osadzie Ryrkaipij, najbardziej wysuniętym na wschód regionie Czukotki w Rosji, został postawiony w stan gotowości. Drapieżniki zaczęły gromadzić się w pobliżu osady, na Przylądku Kożewnikowa, z powodu licznych stad morsów, które tam również przebywają. 

 

ZOBACZ: Sensacyjne znalezisko. Wykopali niedźwiedzia jaskiniowego sprzed 40 tys. lat

 

- Większość drapieżników decyduje się tam pozostać, dopóki na morzu nie pojawi się silny lód, który pozwoli im polować na foki - wyjaśnia Michaił Stiszow z WWF Rosja. Tymczasem czas tworzenia się lodu zmienia się coraz bardziej ze względu na globalne zmiany klimatyczne. - Oznacza to, że ​​niedźwiedzie pozostają na Przylądku Kożewnikowa do grudnia a nawet stycznia - dodał Stiszow. 

 

 

Przedstawiciel WWF Rosja podkreślił znaczenie działań lokalnego Niedźwiedziego Patrolu, który dba, by nie dochodziło do konfliktu między ludźmi a zwierzętami.

 

W grudniu wieś Ryrkaipij, w której mieszka 766 osób, została oblężona przez 63 niedźwiedzie polarne. W marcu na ulicach naliczono 56 drapieżników.  Większość zwierząt była wychudzona. 

 

ZOBACZ: Niedźwiedź "włamał się" do samochodu. Zwabił go zapach jedzenia

 

Ekolodzy prognozują, że zmiany klimatyczne prowadzące do późnego tworzenia się lodu sprawią, że niedźwiedzie coraz częściej i liczniej będą wkraczać do osad na Czukotce. Tylko w ten sposób będą mogły zdobyć pożywienie.

WIDEO: Niedźwiedź polarny polujący na morsy 

 


 

Pod koniec sierpnia samica niedźwiedzia polarnego wraz z dwójką młodych zbliżyła się do arktycznego miasta Pewek na Czukotce. Drapieżniki zaobserwowano w pobliżu drogi na lotnisko oraz pierwszej pływającej elektrowni atomowej w Rosji. Widziane były również podczas kąpieli w Zatoce Czauńskiej.

 

 

grz/luq/ "The Siberian Times", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie