Jak KO zagłosuje ws. "piątki dla zwierząt"? Jest rekomendacja zarządu Platformy

Polska
Jak KO zagłosuje ws. "piątki dla zwierząt"? Jest rekomendacja zarządu Platformy
Polsat News
Borys Budka zapowiedział, że zrezygnuje z szefowania klubem Koalicji Obywatelskiej

KO będzie zgłaszać poprawki do projektu ustawy dot. ochrony zwierząt, związane z ochroną miejsc pracy dla pracowników branży futrzarskiej - zapowiedział we wtorek szef klubu KO Borys Budka. Poprawki mają także dotyczyć zwierząt bezdomnych i kredytów na zmianę profilu działalności.

Zarząd PO zebrał się we wtorek przed południem w związku z posiedzeniem klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Klub, który zebrał się po południu ma m.in. podjąć decyzję, kiedy wybierze nowego swojego przewodniczącego na miejsce Borysa Budki.

 

Jednak zarząd, jak powiedział dziennikarzom rzecznik PO Jan Grabiec, nie dyskutował we wtorek o sprawach personalnych.

 

ZOBACZ: Cichanouska po spotkaniu z Budką. Dziękowała za wsparcie wszystkich partii

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że najwięcej czasu na posiedzeniu zarządu zajęła sprawa projektu ustawy o ochronie zwierząt, zgłoszonego niedawno przez posłów PiS.

Budka: oczekujemy rzetelnych danych

Podczas konferencji prasowej Budka zapowiedział, że klub KO będzie zgłaszać poprawki podczas sejmowych prac nad tym projektem noweli. - Poprawki mają na celu niwelowanie negatywnych skutków dla przedsiębiorców i pracowników. Uważamy, że należy popierać projekty dot. ochrony praw zwierząt - zaznaczył.

 

Budka poinformował, że KO będzie składać poprawki "związane z ochroną miejsc pracy, czyli ws. odszkodowań dla tych, którzy w dobrej wierze zainwestowali w swoje działalności gospodarcze". - To jest np. kwestia odpowiednich kredytów czy bezzwrotnych pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego czy z innych instytucji, by można się przebranżowić - powiedział przewodniczący klubu KO.

 

Budka wskazał także, że klub będzie się domagał przedstawienia przez rząd rzetelnych danych dot. branży futrzarskiej i uboju rytualnego.

 

ZOBACZ: Zieloni zagłosują za "piątką dla zwierząt". "Przełomowy projekt"

 

Poprawki KO do projektu mają dotyczyć też zwierząt bezdomnych. - To będzie kwestia odpowiedniego rejestru i kwestia odpadów z przedsiębiorstw drobiarskich, przetwórstwa rybnego. Dzisiaj wykorzystywane są te odpady przy produkcji pasz dla zwierząt futerkowych, i dzisiaj zwraca się uwagę na to, że to jest istotny element kosztowy dla branży drobiarskiej i rybnej. Oczekujmy propozycji rządu i rzetelnych danych, jaka jest to skala niebezpieczeństwa i ew. zwrotu kosztów dla tej branży - mówił Budka.

 

- Jeśli będzie dobra wola ze strony większości parlamentarnej, to jesteśmy w stanie od jutra ruszyć z merytorycznymi pracami w komisjach, i mam nadzieję, że otwartość deklarowana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jest autentyczna, a nie tylko robiona po to, by zaistnieć na Tik-Toku - zaznaczył Budka.

 

Debata na temat "piątki" ma być kontynuowana na wtorkowym posiedzeniu klubu KO. Klub ten ma też dokonać zmian w swoim regulaminie - zarząd rekomendował zwiększenie kolegium klubu o jednego przedstawiciela Senatu - w myśl tej propozycji będzie w nim zasiadać więc dwóch senatorów.

 

Choć zarząd nie dyskutował o obsadzie szefa klubu, to, jak powiedział jeden z posłów, w tej chwili kandydatem z największymi szansami, popieranym przez różne frakcje w PO, jest Cezary Tomczyk.

wka/zdr/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie