Zieloni zagłosują za "piątką dla zwierząt". "Przełomowy projekt"

Polska
Zieloni zagłosują za "piątką dla zwierząt". "Przełomowy projekt"
Polsat News
Małgorzata Tracz (Partia Zieloni, Koalicja Obywatelska) w programie "Graffiti"

- Zieloni zagłosują za "piątką dla zwierząt". Wydaje mi się, że to przełomowy projekt, regulujący wiele kwestii dot. praw zwierząt - powiedziała we wtorkowym "Graffiti" współprzewodnicząca partii Małgorzata Tracz. Podkreśliła jednak, że nie wszystko w projekcie jest idealne i jej formacja będzie zgłaszała poprawki. Jedna z nich ma dotyczyć całkowitego uwolnienia psów z uwięzi.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w ubiegłym tygodniu zapowiedział wniesienie do Sejmu projektu zwiększającego ochronę zwierząt. Tzw. piątka dla zwierząt przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego.

 

W piątek projekt trafił do Sejmu. Prezes PiS zainaugurował następnie internetową akcję #StopFurChallenge, której uczestnicy mają wyrażać poparcie dla rozwiązań prozwierzęcych.

 

ZOBACZ: Fogiel: złożyliśmy w Sejmie projekt "Piątki dla zwierząt"

 

- Zieloni zagłosują za "piątką dla zwierząt". Wydaje mi się, że to przełomowy projekt, regulujący wiele kwestii dot. praw zwierząt - powiedziała w "Graffiti" współprzewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz. 

 

Podkreśliła jednak, że "nie wszystko w projekcie jest idealne". - Liczymy na szeroką i merytoryczną dyskusję - dodała.

 

"Zgłaszaliśmy podobne projekty"

 

Tracz zapowiedziała także, że Zieloni złożą swoje poprawki do projektu PiS. - Doprecyzowujące, redakcyjne, by uniknąć pewnych nieścisłości, które pojawiają się w projekcie - wyjaśniła.

 

Jak dodała, jej formacja chce także wyjść ze swoimi inicjatywami. Jako przykład podała zmianę zapisu, zgodnie z którym zabronione jest trzymanie psa na łańcuchu, a dozwolone na uwięzi. 

 

- W proponowanym projekcie ustawy jest napisane, że można trzymać psa na łańcuchu tymczasowo. Co to znaczy i jak to definiować? - pytała.

 

Przewodnicząca Zielonych wyraziła nadzieję, że znajdzie się większość parlamentarna do przegłosowania "piątki dla zwierząt".

 

Na uwagę, że projekty dot. praw zwierząt zgłasza akurat PiS, a nie partia proekologiczna jaką są Zieloni, Tracz odpowiedziała, że jej formacja zgłaszała w przeszłości podobne projekty. Wymieniła projekt dot. zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach i tzw. godnego życia dla psów policyjnych.

 

ZOBACZ: Bosak: Kaczyński będzie próbował zniszczyć hodowle pod pretekstem kłaniania się lewicy

 

"W innych rzekach też dochodzi do katastrof"

 

Prowadzący program Piotr Witwicki zapytał Tracz, czemu ekolodzy nie zainteresowali się drugą awarią w oczyszczalni ścieków "Czajka".

 

- Zainteresowali się, wszyscy wiemy, że to jest awaria, to jest problem, jak najszybciej trzeba ją usunąć i jakieś rozwiązania zaproponować w przyszłości - odpowiedziała Tracz.

 

Jak dodała, pomysł jednej dużej oczyszczalni dla tak dużego miasta może nie był dobry. Zamiast tego mogłoby powstać kilka mniejszych.

 

Tracz podkreśliła również, że w ostatnim czasie dochodziło do katastrof ekologicznych w innych rzekach Polski. - Kwestie rzek musimy rozpatrywać szerzej i jakieś rozwiązania systemowe wprowadzić, jak te rzeki uchronić - powiedział.

 

WIDEO: Małgorzata Tracz w "Graffiti"

  

Zieloni a ruch Hołowni

 

Na koniec programu Piotr Witwicki zapytał współprzewodniczącą Zielonych, czy jej formacja dostała propozycję współpracy z Szymonem Hołownią.

 

- Proszę pamiętać, że jesteśmy programowo przeciwko polowaniom, nie jesteśmy też zwierzyną łowną - odpowiedziała.

 

Jak wyjaśniła, z Hołownią - tak jak i pozostałymi liderami politycznymi - Zieloni mają kurtuazyjne relacje. 

 

- Jesteśmy rosnącą partią polityczną i naszym celem jest realizacja postulatów, a nie zmienianie koalicji - dodała.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie