Podatek od szczepienia. Zapłacą go firmy chcące walczyć z koronawirusem

Biznes
Podatek od szczepienia. Zapłacą go firmy chcące walczyć z koronawirusem
Pixabay/huntlh
Sfinansowanie szczepień dla pracowników oznacza powstanie przychodu, który trzeba opodatkować - twierdzi resort finansów

Rząd zaleca szczepionki na grypę, które mają ograniczyć skalę zachorowań jesienią, a tym samym pomóc w walce z Covid-19. Ale firma, która sfinansuje je pracownikom, musi naliczyć im przychód i potrącić PIT – twierdzi Ministerstwo Finansów.

"Niemiła niespodzianka dla pracodawców, którzy chcą się włączyć w walkę z koronawirusem. Polecana przez rząd i lekarzy szczepionka na grypę, która ma dać większą odporność na Covid-19, jest... opodatkowana" - pisze "Rzeczpospolita".

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Dziennik cytuje odpowiedź resortu finansów, według którego "sfinansowanie pracownikom szczepień przeciwko grypie skutkuje powstaniem przychodu, który trzeba opodatkować".

 

Nie wszyscy zapłacą podatek od szczepionki

 

Jak podała "Rz", podatku nie będzie tylko wtedy, gdy obowiązek przeprowadzenia szczepień nakładają na pracodawcę przepisy.

 

- Chodzi np. o żołnierzy, policjantów czy urzędników mogących zarazić się grypą w trakcie wykonywania zadań służbowych i o osoby pracujące w szczególnych warunkach, np. w szpitalach. Resztę fiskus opodatkuje – wyjaśniła Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC.

 

ZOBACZ: "Działanie bez strachu" vs. "szukanie fortelu". W "Debacie Dnia" o "ustawie covidowej"

 

Doradca podatkowy Artur Kowalski dodał, że "jeśli szczepionka kosztuje np. 50 zł, podatek od pracownika znajdującego się w drugim progu skali (32 proc.) to 16 zł".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie