Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Stephanie Lecocq
Koronawirus wciąż groźny

Zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, nakaz noszenia maseczek w 27 gminach, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20 oraz nakaz zamykania barów i restauracji do północy - to lokalne obostrzenia, które dotyczą Marsylii i Bordeaux oraz Gwadelupy w związku z pandemią koronawirusa. Bądź na bieżąco: śledź relację "minuta po minucie" na polsatnews.pl.

wka/kło/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Relacja na żywo
Strona odświeża się automatycznie

W Irlandii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano trzy kolejne zgony z powodu Covid-19 i wykryto aż 357 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od połowy maja - podało we wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

 

460 mld dolarów wyniosły straty w światowej turystyce w pierwszym półroczu 2020 r., wywołane pandemią koronawirusa - podała we wtorek Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO). - Jest to sektor, z którego utrzymują się miliony ludzi - alarmował sekretarz generalny organizacji Zurab Pololikaszwili.

7852 zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji - podało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. To znaczny wzrost liczby nowych infekcji w porównaniu z poprzednim dniem, gdy informowano o 6158 kolejnych przypadkach.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 27 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto kolejnych 3105 zakażeń koronawirusem - poinformował we wtorek brytyjski rząd.

Pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem w Hiszpanii zmarło 156 osób zakażonych koronawirusem - podało wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. Z kolei w Portugalii służby medyczne potwierdziły cztery nowe zgony osób zainfekowanych.

W ciągu ostatniej doby na Filipinach na Covid-19 zmarły 34 osoby, a w Indonezji - 124 osoby - poinformowały we wtorek ministerstwa zdrowia obu krajów.

Dodatkowe 4 mln zł przeznaczył samorząd woj. świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na pomoc przedsiębiorstwom, które ucierpiały w trakcie pandemii koronawirusa. Nabór wniosków planowany jest na 30 września tego roku.

Po rajdzie po barach, jaki urządziła sobie w Garmisch-Partenkirchen w Alpach Bawarskich mieszkająca tam i chora na infekcję koronawirusową 26-letnia obywatelka USA, wykryto na razie tylko trzy nowe zakażone osoby - poinformował we wtorek miejscowy starosta powiatowy.

System informatyczny hiszpańskiej służby zdrowia od marca został zaatakowany przez cyberterrorystów trzykrotnie. Ataki, które hiszpańskie służby oceniają jako bardzo poważne, zbiegły się z pandemią koronawirusa.

Irlandia ogłosiła we wtorek nową "zieloną listę" krajów, z których przyjazd nie będzie objęty 14-dniową kwarantanną w związku z pandemią. Na liście pojawiły się kraje ze wskaźnikiem zakażeń poniżej 25 przypadków na 100 000 mieszkańcóww ciągu ostatnich dwóch tygodni.

16 szkół w woj. lubelskim z powodu wykrytych zakażeń koronawirusem pracuje w systemie hybrydowym, czyli tylko część uczniów ma w nich nauczanie zdalne – wynika z informacji, jakie uzyskało od dyrektorów szkół lubelskie kuratorium oświaty.

Zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, nakaz noszenia maseczek w 27 gminach, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20 oraz nakaz zamykania barów i restauracji do północy - to lokalne obostrzenia, które dotyczą Marsylii i Bordeaux oraz Gwadelupy w związku z pandemią koronawirusa.

W Olsztynie w pięciu szkołach występują utrudnienia w tradycyjnej nauce w związku z przypadkami zakażenia uczniów lub nauczycieli koronawirusem – poinformowała powiatowy inspektor sanitarny w Olsztynie Teresa Parys.

143 nowe zakażenia koronawirusem odnotowano w Bułgarii w ostatniej dobie, dziewięć osób zmarło - poinformował we wtorek bułgarski resort zdrowia. Liczba potwierdzonych zakażeń od marca osiągnęła 18 061. Zmarło 729 osób.

 

 

Od środy do 22 września (z wyłączeniem weekendu) inspektorzy MPK oraz policjanci będą sprawdzać czy pasażerowie autobusów linii aglomeracyjnych zasłaniają usta i nos maseczkami - podał we wtorek Urząd Miasta Krakowa.

Liczba zakażeń koronawirusem w Holandii wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 1379 i jest to najwyższy dobowy przyrost od początku pandemii w tym kraju - poinformowała we wtorek gazeta "Volkskrant", powołując się na źródła w holenderskim ministerstwie zdrowia.

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek zniesienie zakazu odwiedzin w domach opieki od 1 października w związku ze znacznym spadkiem zakażeń koronawirusem. Władze Danii zdecydowały natomiast o zaostrzeniu restrykcji w restauracjach.

30 pozytywnych opinii o wprowadzeniu w szkołach woj. pomorskiego nauczania w trybie zdalnym lub hybrydowym wydały jak dotąd stacje sanepidu w regionie. Zalecenia mają związek z wykryciem u uczniów lub nauczycieli zakażenia koronawirusem.

Urządzenie Cobas Liat firmy Roch pozyskał Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Dzięki niemu wynik testu na zakażenie COVID-19, ale też grypą lub innymi wirusami można uzyskać już po 20 minutach. Sprzęt będzie wykorzystany na oddziale ratunkowym.

Od 1 września w Warszawie odnotowano 35 pozytywnych wyników na obecność koronawirusa wśród nauczycieli szkół, przedszkoli, ośrodków, czy poradni - poinformował we wtorek stołeczny ratusz.

Od początku roku szkolnego służby sanitarne dostały 646 wniosków o zmianę trybu nauczania. Do tej pory 239 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a 331 negatywnie - poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

W woj. warmińsko-mazurskim służby sanitarne zanotowały nowe ogniska koronawirusa, które powstały na przyjęciach z okazji 18. urodzin - poinformował warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

W Portugalii kontynentalnej we wtorek wszedł w życie stan ostrzegawczy, a z nim nowe ograniczenia przeciwepidemiczne dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej "w okresie rozpoczęcia roku szkolnego". Obostrzenia mają zahamować rosnącą od początku września liczbę zakażeń.

Wśród nowych ograniczeń jest m.in. zakaz otwierania placówek handlowych przed godz. 10, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20, a także ograniczenia w obrocie napojami alkoholowymi na stacjach paliw.

Zakazano również spotkań w przestrzeni publicznej grupom liczącym więcej niż 10 osób. Z kolei w placówkach handlowych i usługowych zlokalizowanych w sąsiedztwie szkół limit ten wynosi 4 osoby.

Do 49 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. To o trzy więcej niż w poniedziałek - poinformował rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

Francuska minister ds. obywatelstwa Marlene Schiappa zleciła prefektom skrócenie o 3 lata procedur naturalizacji cudzoziemców, którzy "zasłużyli się dla walki z Covid-19" – informuje agencja AFP, powołując się na źródła w MSW.

Liczba szkół w Hiszpanii, w których do poniedziałkowego wieczora potwierdzono zakażenia koronawirusem, wzrosła od czwartku aż czterokrotnie, do ponad 200 - wynika ze statystyk opublikowanych przez służby medyczne rządów wspólnot autonomicznych.

Chińskie władze praktycznie zamknęły miasto Ruili na granicy z Birmą i zamierzają przebadać pod kątem koronawirusa wszystkich jego mieszkańców w związku z wykryciem tam nowych przywleczonych przypadków koronawirusa – przekazały we wtorek miejscowe media.

Mieszkańcom Ruili nakazano pozostawanie w domach i zabroniono wyjazdu. Zamknięto szkoły i punkty handlowe, z wyjątkiem aptek, supermarketów i targów z żywnością.

Zamieszkałe przez ponad 210 tys. osób Ruili jest ważnym przejściem na granicy chińsko-birmańskiej i ośrodkiem handlu jadeitem. Od birmańskiego miasta Muse oddziela je płytka rzeka.

Rząd Korei Południowej chce poprzez mechanizm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i od firm prywatnych zamówić szczepionki przeciw Covid-19 dla 30 mln obywateli, czyli około 60 proc. mieszkańców kraju – ogłosiło we wtorek ministerstwo zdrowia.

Wrocławska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie zakażeń koronawirusem, do których doszło pod koniec sierpnia w dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. Patogenem zakaziło się wówczas 13 pracowników dyspozytorni.

Liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w Rosji w ciągu ostatniej doby o 5529, wobec 5509 przypadków dzień wcześniej - przekazał we wtorek sztab rządowy. Zmarło 150 osób. Liczba zgonów na Covid-19 w ciągu jednej doby nie sięgała tego poziomu od końca lipca.

Nowe infekcje wykryto na terenie całego kraju, a około jedna czwarta zakażonych nie miała objawów choroby. W ciągu minionej doby wypisano ze szpitali 5605 wyleczonych pacjentów.

Minionej doby w śląskich kopalniach odnotowano dwa nowe zakażenia koronawirusem wśród górników, przybyło też 14 ozdrowieńców – wynika z wtorkowych danych spółek węglowych.

726 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zmarło czworo chorych na Covid-19 – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Od początku pandemii na Węgrzech wykryto prawie 14 tysięcy zakażeń koronawirusem i zmarło 646 chorych na Covid-19. 4130 osób już wyzdrowiało.

Rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie 9103. W szpitalach leczonych jest 306 chorych na Covid-19, przy czym 17 oddycha za pomocą respiratora.

Ostatniej doby wykonano ponad 18,7 tys. testów na obecność koronawirusa – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 3 016 740 próbek pobranych od 2 893 600 osób.

W poniedziałek resort informował o wykonaniu 12,6 tys. testów, w niedzielę o 14,5 tys., w sobotę o 21,1 tys., a w piątek o 18,6 tys. testów.

O 605 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 24 kolejnych chorych na Covid-19. Bilans potwierdzonych przypadków zakażeń od początku epidemii w Polsce zwiększył się do 75 134, a łączna liczba zgonów do 2227.

WIĘCEJ: Koronawirus w Polsce. Nie żyją 24 kolejne osoby

Od początku epidemii wyzdrowiało 61 548 chorych, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, ostatniej doby – 451 pacjentów – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał też, że w szpitalach przebywa 1 996 chorych na COVID-19 (24 więcej niż w poniedziałek). Pod respiratorem jest obecnie 92 pacjentów (o 5 więcej niż w poniedziałek).

Kwarantanną objęto 95 241 osób (prawie 3,2 tys. więcej niż dzień wcześniej), a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 6 934 osoby (spadek o 38 w stosunku do poniedziałku).

Badania na obecność koronawirusa, które przeprowadzono u 32 osób z personelu i 22 pacjentów oddziału internistycznego szpitala SPZOZ w Mławie, nie wykazały w żadnym przypadku zakażenia. Placówka wznawia przyjmowanie pacjentów na oddział internistyczny, które wstrzymano w ubiegłym tygodniu.

Na Ukrainie minionej doby wykryto 2905 zakażeń koronawirusem, 53 zainfekowanych zmarło, a 1267 osób wyzdrowiało - przekazał we wtorek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 546 osób hospitalizowano.

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 83 809 przypadków koronawirusa; to najmniej od tygodnia - poinformowało we wtorek indyjskie ministerstwo zdrowia. Łączna liczba zakażonych SARS-CoV-2 w kraju od początku pandemii wzrosła do ok. 4,93 mln.

Rząd zaleca szczepionki na grypę, które mają ograniczyć skalę zachorowań jesienią, a tym samym pomóc w walce z Covid-19. Ale firma, która sfinansuje je pracownikom, musi naliczyć im przychód i potrącić PIT – twierdzi Ministerstwo Finansów.

WIĘCEJ: Podatek od szczepienia. Zapłacą go firmy chcące walczyć z koronawirusem

 

W związku z zakażenia koronawirusem jednej z nauczycielek nauczania początkowego w Szkole Podstawowej nr 2 w Zakopanem, dyrekcja placówki zdecydowała o odwołaniu zajęć 15 i 16 września korzystając z tzw. dni dyrektorskich. Sanepid nie podjął decyzji o odwołaniu zajęć ani o zmianie trybu nauczania.

Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła w ostatniej dobie o 1407, do 261 762 - wynika z danych, które opublikował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Stwierdzono 12 zgonów na Covid-19, co zwiększa łączny bilans ofiar śmiertelnych do 9362.

Chiny kontynentalne zgłosiły 14 września osiem nowych przypadków COVID-19, w porównaniu z 10 przypadkami dzień wcześniej, poinformowała komisja zdrowia we wtorek.

Komisja zdrowia stwierdziła, że wszystkie nowe zgłoszone przypadki koronawirusa były infekcjami importowanymi z udziałem podróżnych z zagranicy.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii stwierdzono 15 115 zakażeń koronawirusem - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Zmarło 381 osób.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa od początku pandemii w Brazylii wzrosła do 4 330 455, 132 006 osób zmarło.

Już 194 467 osób zmarło w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od wybuchu pandemii w USA zdiagnozowano ponad 6,55 mln zakażeń.

Jeśli obecny trend się utrzyma, to w drugiej połowie września bilans ofiar śmiertelnych epidemii przekroczy w Stanach Zjednoczonych 200 tys. USA będą w tym pierwszym państwem na świecie. W drugiej, pod względem liczby zgonów, Brazylii potwierdzono dotychczas 132 006 śmiertelnych przypadków koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie