Koncern AstraZeneca: możemy mieć szczepionkę do końca tego roku

Świat
Koncern AstraZeneca: możemy mieć szczepionkę do końca tego roku
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
AstraZeneca zamierza dostarczać szczepionki do krajów w tym samym czasie

Opracowywana przez koncern AstraZeneca szczepionka na Covid-19 może być gotowa jeszcze w tym roku, o ile badania kliniczne zostaną wznowione wkrótce - zadeklarował w czwartek dyrektor generalny firmy Pascal Soriot w rozmowie z brytyjskimi mediami. Badania wstrzymano po wykryciu groźnych skutków ubocznych.

Badania kliniczne nad szczepionką rozwijaną przez AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim zostały wstrzymane we wtorek, gdy u jednej z osób uczestniczących w testach stwierdzono objawy związane z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego - przypomina agencja Reutera.

 

Soriot zapewnił, że sprawa jest badana przez grupę niezależnych ekspertów, którzy zdecydują o ewentualnym wznowieniu badań. Wyniki testów zostaną następnie przekazane organowi regulacyjnemu, decydującemu o wprowadzeniu szczepionki na rynek.

 

ZOBACZ: Koncern wstrzymuje prace nad szczepionką na koronawirusa. "Groźny dla życia skutek uboczny"

 

- Wówczas to będzie oczywiście zależeć od tego, jak szybko regulator oceni (wyniki badań) i wyda zgodę, więc nadal możemy mieć szczepionkę do końca tego roku albo na początku przyszłego - przekazał dziennikarzom Soriot.

 

Najbardziej obiecująca szczepionka

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła w środę projekt szczepionki AstraZeneca jako jeden z najbardziej obiecujących na świecie spośród 35, które są już w fazie badań na ludziach.

 

ZOBACZ: Przyjął rosyjską szczepionkę na koronawirusa. Polsat News rozmawiał z jednym z ochotników

 

Szef AstraZeneca dodał, że w testach klinicznych weźmie udział 50-60 tys. osób, co jest typową próbą w badaniach nad szczepionkami, pozwalającą wykryć rzadkie skutki uboczne. Zapewnił również, że przerwa w badaniach nie jest niczym niezwykłym w procesie opracowywania nowych szczepionek.

 

Zauważył, że próby szczepionki na Covid-19 są śledzone przez cały świat i głównie to różni je od analogicznych badań medycznych, które nie są tak nagłaśniane w mediach.

 

ZOBACZ: Pinkas: szczepionka na koronawirusa prawdopodobnie w tym roku

 

AstraZeneca zamierza dostarczać szczepionki do krajów w tym samym czasie, by zapewnić ich sprawiedliwą dystrybucję - zapewnił. Powtórzył też, że koncern jest bliski zapewnienia mocy produkcyjnych 3 mld dawek substancji w zakładach na całym świecie.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie