Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Biznes
Jest decyzja w sprawie stóp procentowych
Pixabay/pompi
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 15 września utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

 

- stopa referencyjna 0,10 proc. w skali rocznej;

- stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej;

- stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;

- stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej;

- stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej" - napisano w komunikacie.

 

Połowa z ankietowanych ośrodków analitycznych w ostatnim konsensusie prognozuje stabilizację stóp na obecnym poziomie do końca 2022 r. Druga połowa ośrodków analitycznych spodziewa się, że RPP zacznie podnosić stopy procentowe najwcześniej w 2022 r., ale w niewielkiej skali.

 

Obniżona stopa referencyjna

 

Na trzech posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc,

 

Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana w dniu dzisiejszym o godz. 16.00 na stronie internetowej NBP.

 

ZOBACZ: Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 200 zł

 

Po obradach RPP w dn. 15 września ponownie nie odbędzie się zwyczajowa konferencja prasowa. Jest to szóste z rzędu decyzyjne posiedzenie RPP, po którym Rada nie będzie oficjalnie komunikować się z rynkiem ani w tradycyjnej formie, ani za pośrednictwem zdalnych środków komunikacji.

Komunikat RPP

Po spotkaniu RPP opublikowała komunikat, z którego wynika, że "ożywienie gospodarcze w kolejnych miesiącach powinno być kontynuowane". Jak dodano, NBP nadal będzie skupował gwarantowane przez państwo papiery wartościowe.

 

"Można oczekiwać, że w kolejnych miesiącach kontynuowane będzie ożywienie aktywności gospodarczej. Będzie temu sprzyjać dalsza poprawa koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki oraz działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP" - wskazała Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie, po swoim posiedzeniu.

 

Według RPP, skala oczekiwanego ożywienia aktywności może być ograniczana przez niepewność dotyczącą dalszego przebiegu i skutków pandemii, niższą dynamikę dochodów oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych.

 

"Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP" - dodano.

 

ZOBACZ: Zamiast lokat bankowych, Polacy stawiają na obligacje skarbowe

 

RPP zapewniła, że NBP nadal będzie prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

 

"Terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki" - poinformowano.

 

Kolejne posiedzenie w październiku

 

Ostatnia konferencja prasowa po posiedzeniu RPP miała miejsce 4 marca 2020 r. (6 miesięcy i 11 dni temu).

 

NBP poinformował w czerwcu Ministerstwo Finansów, że w związku ze skróceniem posiedzeń decyzyjnych RPP do jednego dnia i ograniczeniem liczby posiedzeń Rady do jednego w miesiącu, ze względu na poświęcanie dużej ilości czasu na odbycie posiedzenia zrezygnowano z przeprowadzania konferencji prasowych bezpośrednio po decyzjach Rady. Informacje te MF zamieścił w odpowiedzi na interpelację poselską.

 

Do końca bieżącego roku RPP ma obradować, według aktualnego harmonogramu, jeden dzień w miesiącu na posiedzeniu decyzyjnym - kolejne zaplanowano na 7 października.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie