Zamiast lokat bankowych, Polacy stawiają na obligacje skarbowe

Biznes
Zamiast lokat bankowych, Polacy stawiają na obligacje skarbowe
pixabay/stevepb
Zamiast lokat bankowych, Polacy stawiają na obligacje skarbowe

Od początku roku do końca sierpnia Polacy kupili obligacje skarbowe za 19 mld zł. To oznacza, że sprzedaż papierów oferowanych przez Ministerstwo Finansów już teraz jest o 10 proc. większa niż w całym 2019 roku. Zaletą większości obligacji jest oparcie ich oprocentowania na wskaźniku inflacji.

W momencie, gdy realne oprocentowanie wielu lokat w bankach jest ujemne rośnie atrakcyjność obligacji oszczędnościowych. Popyt na nie jest dużo większy niż w zeszłym roku.

 

Obrona przed inflacją

 

W 2019 roku w żadnym miesiącu sprzedaż obligacji proponowanych przez Ministerstwo Finansów nie przekraczała kwoty 2 mld zł. W tym roku ta granica została pokonana już pięć razy (na osiem miesięcy). Rekordowy był kwiecień, w którym ministerstwo sprzedało papiery za ponad 5,4 mld zł.

 

ZOBACZ: Brytyjskim przedsiębiorcom kryzys i brexit niestraszne. Są w coraz lepszych nastrojach

 

Magnesem przyciągającym nabywców jest szansa uchronienia pieniędzy przed inflacją. W wypadku obligacji 4-, 6-, 10- i 12-letnich począwszy od drugiego roku podstawą oprocentowania jest oficjalny wskaźnik wzrostu cen powiększony o stałą marżę. W wypadku obligacji 3-letnich brana jest pod uwagę nie inflacja, a oprocentowanie po jakim banki pożyczają sobie pieniądze (tzw. stawka WIBOR 6M).    

 

Najnowsze preferencje

 

Sierpniowa sprzedaż skarbowych obligacji oszczędnościowych zamknęła się kwotą 1,9 mld zł. Największą popularnością cieszyły się w zeszłym miesiącu  obligacje 3-miesięczne. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup 821,7 mln zł (44 proc. udział w strukturze sprzedaży).

 

 

Wzięcie miały również obligacje 4-letnie (676,7 mln zł i 36 proc. udziału) i 2-letnie (269,9 mln zł i 14 proc). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali papiery 10-letnie (5 proc.) i 3-letnie (1 proc).

 

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ przeznaczono 10,8 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

Jacek Brzeski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie