Koronawirus w Polsce. Nowa strategia walki z epidemią

Polska
Koronawirus w Polsce. Nowa strategia walki z epidemią
Polsat News
Minister przedstawi plany na jesień

- Przed nami jest trudny okres. Na jesieni pojawia się wiele zachorowań, infekcji, grypa i koronawirus, kóre będą się na siebie nakładały - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, prezentując nową strategię walki z epidemią. Zmiany czekają m.in. szpitale i sanepid. Fundamentem walki z Covid-19 ma być przyswojenie zasady DDM: dezynfekcja, dystans i maseczki a także szczepienia na grypę.

- Przed nami jest trudny okres. Na jesieni pojawia się wiele zachorowań, infekcji, grypa i koronawirus. Te zachorowania będą się na siebie nakładały, objawy są podobne

 

- Nowa strategia to pewnego rodzaju zmiana filozofii, podejścia do walki z koronawirusem. Mamy za sobą etap obrony przed pandemią, gdzie stosowaliśmy bardzo ostre środki, teraz zmieniamy charakter naszego reagowania, podejścia. Odchodzimy od środków, które są stosowane w ujęciu ogólnokrajowym do środków, które są dedykowane do regionów i skali zjawiska - tłumaczył minister.

 

Jak podkreślił, "zaczynamy w sposób elastyczny zarządzać ryzykiem". - To ogromna zmiana jakościowa. Do tej pory broniliśmy się przed koronawirusem często redukując do najniższych poziomów ryzyko zakażenia. Czeka nas nowe podejście, kiedy musimy podejmować decyzje ważące ryzyko oraz koszty i zyski - w gospodarce, społeczeństwie. Dobrym przykładem tego podejścia jest decyzja o pójściu dzieci do szkoły - mówił Niedzielski.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: drugiego lockdownu kraju nie będzie

 

- Strategia ze swojej natury nie jest bardzo szczegółowym planem działania. Pandemia do tej pory nauczyła nas, że nie da się na wszystko przygotować. Cały czas musimy się liczyć z tym, że mogą się pojawić nowe znaki zapytania - podkreślił minister.

 

Poinformował, że nowa strategia będzie obejmowała cztery obszary. Jednym z nich będą zmiany organizacyjne, które będą dotyczyć m.in. szpitali, a także inspektorów sanitarnych.

 

Zmiana organizacji w szpitalach

 

- Będziemy chcieli powołać trzy poziomy szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu leczenia chorych na Covid-19 - mówił minister.

 

Jak dodał, "najbardziej podstawowe będą szpitale powiatowe, gdzie będą specjalne izolatki utworzone na podstawie produktu od NFZ". - Ich zadaniem będzie przyjęcie pacjenta, przetestowanie i skierowanie na bardziej zaawansowaną drogę, gdzie pacjent będzie leczony - tłumaczył minister.

 

 

W planach resortu jest także rozbudowa sieci mobilnych testów. - W tej chwili w całym kraju jest więcej niż 260 punktów, ale 91 proc. z nich jest czynnych zaledwie 2 godziny. Będziemy chcieli rozbudować gęstość tej sieci, ale przygotowaliśmy nowe rozwiązania, by punkty były czynne dwie, cztery, a może nawet więcej godzin w zależności od skali zapotrzebowania - dodał.

 

ZOBACZ: Müller: mniej szpitali jednoimiennych, nowe zasady dla osób z podejrzeniem koronawirusa

 

Ministerstwo chce także przygotować system elektronicznego zgłaszania informacji o potencjalnym ryzyku przez infolinię, a następnie system monitorujący statusy zgłoszeń. - Działamy razem z ministrem cyfryzacji. Infolinia będzie przygotowana w ciągu miesiąca, by zbierać zgłoszenia i odciążyć lokalnych inspektorów sanitarnych od odbierania telefonów - mówił Niedzielski.

 

WIDEO: konferencja Ministerstwa Zdrowia

  

 

Minister zapowiedział także zmiany w przeprowadzaniu testów i skoncentrowanie na testowaniu pacjentów bezobjawowych. - To koncentrowanie dotyczy oczywiście funkcjonowania tych laboratoriów, które przetwarzają zgłoszenia od pacjentów z objawami. Sieć sanepidu będzie koncentrowała się na śledztwach epidemicznych i wyławiała osoby, które niekoniecznie są objawowe, ale ze względu na ryzyko zakażenia, powinny być testowane - wyjaśnił Niedzielski.

 

- Schematy postępowania dot. koronawirusa będą gromadzone na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce "Zalecenia dla personelu i kierowników podmiotów leczniczych". Zakładka będzie łatwo graficznie namierzalna. Będą tam wszystkie zalecenia, wszystkie ścieżki pacjenta – powiedział minister. Dodał, że znajdą się tam także szczegółowe zalecenia konsultantów krajowych. 

 

- Bardzo ważne jest żebyśmy wszyscy brali odpowiedzialność za poziom zachorowań, jaki mamy w kraju. Dezynfekcja, dystans i maseczki (DDM) pozostają bardzo ważnymi elementami walki z pandemią - podkreślił Niedzielski.

 

WIDEO: szef resortu o szczegółach nowej strategii

 

 

Koncentrowanie testowania na pacjentach objawowych

 

W części dotyczącej testowania pacjentów przekazał, że Ministerstwo Zdrowia będzie chciało zrealizować również dwa cele - "koncentrowanie testowania na pacjentach objawowych" oraz "ochronę specjalnych grup ryzyka".

 

Jak mówił, jest to "bardzo ważna różnica, bardzo wyraźny nowy kierunek strategiczny działania w systemie". - Będziemy chcieli przede wszystkim testować tych pacjentów, którzy pokazują standardowe objawy, czyli gorączka, duszność, kaszel to, co identyfikujemy, jako podstawowe objawy koronawirusa - powiedział Niedzielski.

 

Rola lekarza POZ

 

Rola lekarza POZ nie obejmuje leczenia pacjenta, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem – zapewnił minister zdrowia. Wyjaśnił, że lekarze rodzinni będą mogli dzięki zleceniu testu zidentyfikować, czy pacjent jest koronapozytywny.

 

- Tak jak z każdą infekcją, pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do POZ, czyli pod opiekę lekarza rodzinnego. Chcielibyśmy, żeby ta opieka zaczynała się od teleporady. Jest to rozwiązanie, które się bardzo upowszechniło i które również ogranicza ryzyko transmisji wirusa. Ale, jeżeli będą się objawy przedłużały i po 3-5 dniach utrzymywały bądź nasilały, to wtedy oczywiście jest konieczność pionowanego badania i tutaj chcemy, żeby to było badanie fizykalne, bo ono ma poprzedzić decyzję o skierowaniu na badanie w kierunku COVID-u, czyli na wymaz – tłumaczył szef resortu zdrowia.

 

Po badaniu, jak mówił Niedzielski, "jeżeli wynik będzie ujemny, to pacjent zostaje w POZ, bo tam otrzyma pomoc. Jeżeli wynik będzie pozytywny, to taki pacjent jest kierowany na tzw. ścieżkę zakaźną, która jest realizowana w sieci jednostek, które zajmują się leczeniem chorób zakaźnych".

 

Działania prewencyjne

 

- Fundamentem w walce z koronawirusem są działania prewencyjne, chodzi przede wszystkim o przyswojenie zasady DDM, czyli dezynfekcja, dystans i maseczki oraz szczepienia przeciwko grypie - mówił Adam Niedzielski. To prawdziwe oręże w walce z epidemią - dodał.

 

Zespół monitorowania przebiegu epidemii

 

W Ministerstwie Zdrowia powołano zespół ds. monitorowania i prognozowania przebiegu epidemii. Zarządzenie szefa resortu zdrowia w tej sprawie opublikowano w czwartek.

 

Pracami zespołu pokieruje jako przewodniczący dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr hab. Grzegorz Juszczyk. Członkami zespołu będą przedstawiciele: ministerialnego departamentu analiz i strategii, NIZP-PZH, Głównego Inspektora Sanitarnego, Głównego Urzędu Statystycznego, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Centrum e-Zdrowia. W pracach zespołu będą mogły brać udział - z głosem doradczym - osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez przewodniczącego.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 14 kolejnych osób

 

Zadaniem Zespołu jest opracowanie: "wskaźników wynikowych dla określania przewidywanego przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej"; "propozycji uproszczenia i usystematyzowania sprawozdawania danych epidemiologicznych na potrzeby przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej" oraz "cotygodniowych raportów dotyczących aktualnego i przewidywanego przebiegu epidemii COVID-19".

 

Pierwsze posiedzenie zespołu ma być zwołane w ciągu trzech dni roboczych od dnia wejścia w życie zarządzenia.

 

Zespół ma przedstawić ministrowi zdrowia opracowania dotyczące wskaźników wynikowych i uproszczenia sprawozdawczości w czasie najbliższych dwóch tygodni. Cotygodniowe raporty zespół ma przedstawiać do odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

prz/luq/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie