"Nie cała polska turystyka Wyspami Kanaryjskimi stoi". Horała o zakazie lotów do Hiszpanii

Polska
"Nie cała polska turystyka Wyspami Kanaryjskimi stoi". Horała o zakazie lotów do Hiszpanii
Polsat News
Marcin Horała w "Graffiti"

- Większym problemem jest do, że do nas nie przylatują goście - tak wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała wyjaśniał w "Graffiti" brak podziału zakazu lotów do Hiszpanii na część kontynentalną i wyspiarską. Postulowali o to do rządu pośrednicy turystyczni. Horała wyjaśniał, że "ważniejsze jest, by to polski hotelarz, polski sprzedawca zarabiał".

Rada Ministrów ma w najbliższych dniach zatwierdzić nową listę krajów z zakazem lotów. Ma na nią zostać wpisanych 30 państw, w tym Francja - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.  

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Dobowy rekord zakażeń

 

Wyjaśnił, że w momencie przygotowania projektu rozporządzenia współczynnik zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców we Francji wynosił 120 przypadków. - Znacząco powyżej 90 przypadków tej podwyższonej granicy. W Polsce jest to niewiele ponad 20 przypadków - podkreślił. 

 

Podniesiony próg zachorowań

 

W nowym rozporządzeniu zostanie właśnie podniesiony próg zachorowań (z 60 do 90 przypadków na 100 tys. mieszkańców - red.) przy przekroczeniu którego wprowadza się zakaz lotów.

 

Do nowej listy krajów z zakazem lotów dołączy też Libia. - Nie jest to chyba jakaś istotna destynacja dla Polaków - mówił w "Graffiti" wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z listy zdjęte zostaną Luksemburg i Kosowo, a także Albania, Malta, Rumunia oraz Indie. 

 

Utrzymana została dopuszczalność lotów czarterowych, które zostały zorganizowane przed wejściem nowego rozporządzenia w życie. Resort postanowił wprowadzić również mechanizm pozwalający zdjąć zakaz lotu, jeśli jakieś państwo będzie wymagało od pasażerów aktualnego negatywnego testu w kierunku COVID-19.

 

ZOBACZ: Drugi lockdown Izraela. Potrwa trzy tygodnie

 

Zostanie natomiast utrzymany m.in. zakaz lotów do Hiszpanii. Grzegorz Kępka w programie "Graffiti" zapytał wiceministra Horałę o to, dlaczego rząd nie zgodzi się na postulaty branży turystycznej, by podzielić Hiszpanię na część kontynentalną i wyspiarską, chodzi zwłaszcza o Wyspy Kanaryjskie. - Nie cała polska turystyka Wyspami Kanaryjskimi stoi - odparł Horała.  

 

WIDEO: Marcin Horała w "Graffiti" o nowej liście krajów do których obowiązywać będzie zakaz lotów

  

 

"Ważniejsze, żeby polski hotelarz zarabiał"

 

Polityk wyjaśniał, że większym problem dla branży turystycznej jest to, "że do nas nie przylatują goście". - Znacznie ważniejsze jest, by to polski hotelarz, polski sprzedawca zarabiał - sprecyzował. 

 

Dodał również, że podział Hiszpanii na regiony byłby trudny również z tego powodu, że Europejskie Centrum Chorób Zakaźnych nie prowadzi statystyk regionalnych. Marcin Horała tłumaczył, rząd musi się opierać w tworzeniu listy o wiarygodne dane, gdyż istnieje zagrożenie, że poszczególne regiony mogłyby w kreatywny sposób przedstawiać statystyki, by ściągnąć turystów.   

 

Prowadzący rozmowę zapytał również o zarzuty części środowisko o brak logiki w ogłaszaniu zakazu lotów, gdy jednocześnie do Hiszpanii można pojechać autokarem. Horała odparł: - Poszkodowana jest komunikacja lotnicza, dlatego że jest najłatwiejsza i najszybsza. Ryzyko przeniesienia dużej liczby zakażeń do Polski wynika zarówno z prawdopodobieństwa zakażenia się na miejscu (jest ok. 12 razy większe niż obecnie w Polsce), ale również ze skali tego ruchu między państwami i prędkości wymiany ludzi.

 

Dlaczego wolno autokarem? "Żeby nie niszczyć ludziom życiowych planów"  

 

Podał również inne przyczyny utrzymania ruchu autokarowego: szanowanie strefy Schengen oraz to, żeby nie niszczyć ludziom ich życiowych planów.  

 

Horała zauważył, że nie jest tak, że każdy, kto pojedzie do Hiszpanii zostanie zarażony. - Nie jest tak, że musimy zbudować jakiś "chiński mur", ale żeby zmniejszać skalę wymiany ludności dopóki tam jest taka zła sytuacja - mówił.    

 

ZOBACZ: Koronawirus w szpitalu we Włocławku. Już 35 zakażonych

 

- Staramy się ważyć te racje (ograniczenie lotów, dopuszczenie ruchu drogowego), ale ta racja bezpieczeństwa zdrowia publicznego jest tu jednak istotna - dodał. Zauważył przy tym, że "nie chcemy, by w Polsce był wzrost zakażeń, a jeśli by tak było, to w końcu inne kraje zakażą lotów do Polski".  

 

Nowa lista krajów z zakazem lotów ma zacząć obowiązywać od 16 września - obejmie 30 państw. Do 15 września obowiązuje nadal zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów m.in. do Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry, czy Stanów Zjednoczonych. 

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

prz/grz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie