Zakaz lotów. Francja na liście

Polska
Zakaz lotów. Francja na liście
Pixabay.com/StockSnap
Marcin Horała poinformował o zakazie lotów

W nowym rozporządzeniu ws. zakazu lotów znajdzie się Francja - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała. - To wstępny projekt - zastrzegł Horała. Jak dodał, ostateczna lista pojawi się najprawdopodobniej w poniedziałek m.in. po konsultacjach.

W nowym rozporządzeniu ws. zakazu lotów znajdzie się 31 państw. Rozporządzenie będzie obowiązywało od 16 do 29 września. 

 

- To jest wstępny projekt przed konsultacjami międzyresortowymi - podkreślił Horała. - On po weekendzie będzie zaktualizowany o nowe dane. Proszę informować, że ta lista krajów może się jeszcze zmienić, jeśli dane epidemiczne się zmienią - dodał.

 

- Zakaz lotów jest instrumentem, który zmniejsza prawdopodobieństwo przeniesienia epidemii do Polski. Obecnie najgorsza sytuacja jest w Hiszpanii. Tam statystyczna szansa, żeby się zarazić jest ponad 10 razy większa niż w Polsce - mówił Horała.

 

- Wstępnie planujemy znieść obostrzenia w stosunku do 14 państw i niestety musimy wprowadzić do jednego, ale dość istotnego, bo do Francji - mówił Horała.

 

 

Obostrzenia mają być zdjęte w stosunku do m.in. Albanii, Malty, Rumunii oraz Indii.

 

Zakaz lotów ma obowiązywać do siedmiu państw europejskich: Francji, Hiszpanii, Luksemburga, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóra i Mołdawia.

 

Na liście prawdopodobnie znajdą się także Bahrajn, Irak, Malediwy, Izrael, Katar, Kuwejt, Liban, Bahamy, Belize, Gwatemala, USA, Honduras, Kostaryka, Panama, Argentyna, Boliwia, Brazylia, Peru, Paragwaj, Chile, Kolumbia, Surinam, Namibia oraz Republika Zielonego Przylądka.

 

Horała wyjaśnił, że w momencie przygotowania projektu rozporządzenia współczynnik zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców we Francji wynosił 120 przypadków. - Znacząco powyżej powyżej 90 przypadków tej podwyższonej granicy. W Polsce jest to niewiele ponad 20 przypadków - podkreślił.

 

Przedstawiciel MI poinformował przy tym, że w nowym rozporządzeniu zostanie właśnie podniesiony próg zachorowań (z 60 do 90 przypadków na 100 tys. mieszkańców - red.) przy przekroczeniu którego wprowadza się zakaz lotów.

 

"Na razie zostajemy przy zakazie"

 

Horała poinformował, że utrzymana została dopuszczalność lotów czarterowych, które zostały zorganizowane przed wejściem nowego rozporządzenia w życie. Dodał, że resort postanowił wprowadzić mechanizm pozwalający zdjąć zakaz lotu, jeśli jakieś państwo będzie wymagało od pasażerów aktualnego negatywnego testu w kierunku COVID-19.

 

Wiceminister pytany przez dziennikarzy o zalecenia KE ws. ograniczeń lotów w związku z koronawirusem, zaznaczył, że stosowany przez Polskę zakaz lotów "jest instrumentem zmniejszającym prawdopodobieństwo przeniesienia epidemii do Polski, nie chodzi o to, by całkowicie odciąć komunikację".

 

ZOBACZ: Rekompensaty za opłacone i nieodbyte wycieczki. Pieniądze trafią do poszkodowanych turystów

 

Dodał, że zalecenia Komisji są analizowane przez ministerstwo i "będziemy się starać je adaptować". Horała zwrócił jednak uwagę, że nie są one komplementarne z polskimi przepisami.

 

- Część (państw - red.) zamiast zakazów lotów stosuje kwarantanny (...) Na razie zostajemy przy zakazie - przypomniał.

 

Do 15 września 44 kraje

 

Z powodu epidemii, od środy do 15 września  obowiązuje zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych z 44 krajów do Polski. Samoloty do Polski nie przylecą m.in. z Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry czy Stanów Zjednoczonych. Warunkowo, zakaz nie będzie stosowany do czarterów wykonujących loty na zlecenie organizatora turystyki.

 

ZOBACZ: Ukraina wprowadza czasowy zakaz wjazdu do kraju dla obcokrajowców

 

Rząd tłumaczy, że wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) według stanu na 24 sierpnia 2020 r. i co do zasady uwzględnia 14 dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.

 

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę o 8577 zakażeniach koronawirusem wykrytych w ciągu ostatniej doby. To drugi co do wielkości dobowy przyrost od początku pandemii w tym kraju.

prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie