Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo
Na świecie odnotowano dobowy rekord zakażeń

Były premier Włoch Silvio Berlusconi opuścił w poniedziałek szpital w Mediolanie po przebytym zakażeniu koronawirusem. - Powiedziałem sobie: "Znów uszło ci na sucho" - przyznał polityk. W Polsce rośnie liczba szkół z nauczaniem zdalnym lub hybrydowym. Powodem jest koronawirus. Z wyścigu Tirreno-Adriatico wycofanych zostało dwóch polskich kolarzy - jeden z nich ma pozytywny wynik testu na COVID-19.

prz/hlk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W stolicy Indonezji rośnie liczba pogrzebów przeprowadzonych zgodnie z epidemicznym protokołem. Pochowano w ten sposób już ponad 5 tys. osób. Jednak poza Dżakartą pogrzebowe rygory prowadzą do konfliktów.

 

Od piątku w Hiszpanii potwierdzono ponad 27,4 tys. przypadków zakażenia koronawirusem - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. W tym samym czasie w Portugalii służby medyczne zanotowały 1783 infekcje.

Dane osobowe dotyczące 18 105 mieszkańców Walii, u których potwierdzono Covid-19, zostały omyłkowo umieszczone na stronie internetowej Public Health Wales i były dostępne przez 20 godzin - poinformowała w poniedziałek rządowa agencja Public Health Wales.

Dodała, że było to wynikiem błędu ludzkiego. Zleciła zewnętrzne dochodzenie i podjęła kroki w celu zapobieżenia podobnemu incydentowi w przyszłości.

W ciągu ostatniej doby we Francji potwierdzono 6158 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 34 kolejne osoby zmarły w wyniku Covid-19 - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 11 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 2953 nowe zakażenia koronawirusem, co jest pewnym spadkiem w stosunku do poprzednich kilku dni - poinformował w poniedziałek brytyjski rząd.

Ze względu na zakażenie koronawirusem jednego z członków Braci Mniejszych Kapucynów w Wołczynie kwarantanną objęto całą wspólnotę - poinformowali zakonnicy na swojej stronie internetowej.

 

Najwięcej testów na koronawirusa wykonano w woj. mazowieckim (675,2 tys.), śląskim (349,6 tys.) i wielkopolskim (282,3 tys.). Najmniej próbek przebadano w woj. opolskim (30 tys.) i lubuskim (36,9 tys.) - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia w poniedziałek opublikował dane o tym, ile testów na koronawirusa wykonano dotychczas w poszczególnych województwach.

Z informacji tych wynika, że najwięcej próbek przebadano w woj. mazowieckim (675 236) i śląskim (349 628). Więcej niż dwieście tysięcy testów przeprowadzono też w województwach: wielkopolskim (282 308), małopolskim (273 958), dolnośląskim (240 412), pomorskim (232 211) i łódzkim (201 199).

W województwie kujawsko-pomorskim przebadano 150 314 próbek, w lubelskim - 122 541, zachodniopomorskim - 122 043, warmińsko-mazurskim - 75 404, podlaskim - 74 747 i świętokrzyskim - 72 987.

Najmniej testów wykonano w woj. opolskim (30 087), lubuskim (36 899) i podkarpackim (58 486).

W sumie przebadano już 2 998 460 próbek.

Kolejnych 14 zgonów na Covid-19 we Włoszech, następnych 1008 zakażeń koronawirusem - taki dobowy bilans epidemii ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Tego dnia w większości regionów kraju rozpoczął się nowy rok szkolny; wszędzie w reżimie sanitarnym.

Liczba mobilnych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2 powiększyła się; w całej Polsce jest ich obecnie ponad 330 - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ze względu na koronawirusa, w trzech szkołach podstawowych w Radomiu prowadzone jest nauczanie hybrydowe - poinformował w poniedziałek Janusz Kalinowski z Biura Informacji Prasowej i Publicznej radomskiego magistratu.

Kształcenie hybrydowe odbywa się w PSP nr 4 przy ul. Wyścigowej, gdzie kilkanaście dni temu koronawirusa stwierdzono u jednej z nauczycielek.

Jak przekazał Kalinowski, w tej placówce, w związku z kwarantanną czterech katechetów, ta forma nauczania ma obowiązywać do 17 września. Podobnie jak w PSP nr 20 przy ul. Malenickiej, gdzie pozytywny wynik miał ksiądz uczący religii.

W poniedziałek poinformowano także o wprowadzeniu nauczania hybrydowego w PSP nr 6, gdzie zachorował jeden z nauczycieli. Sanepid na kwarantannę skierował 8 nauczycieli i ponad 40 uczniów z dwóch klas.

Protesty rodziców uczniów przeciw nakazowi noszenia maseczek w szkołach odbyły się w poniedziałek w Sofii, Płowdiwie, Warnie, Błagojewgradzie i innych miastach Bułgarii. Protestujący określili nakaz jako „medyczny faszyzm”. Planowane są kolejne protesty. Zdaniem liczących po kilkadziesiąt osób grup protestujących z organizacji Zjednoczeni Rodzice, noszenie maseczek w szkołach nie ma sensu. Według obecnych rozporządzeń maseczki będą obowiązkowe na szkolnych korytarzach i na salach do wychowania fizycznego, lecz nie w klasach. „Nie rozumiem, jak wirus będzie obecny w korytarzu, a w klasie nie” – powiedział ojciec siedmiolatka.

22 placówki oświatowe w Małopolsce działają obecnie w modelu hybrydowym, z czego trzy przedszkola i cztery szkoły zostały całkowicie zamknięte – poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Jak podkreśliła, obawy, jakie pojawiały się pod koniec sierpnia w związku z pandemią koronawirusa m.in. o organizację zajęć w szkołach, okazały się bezpodstawne, a uczniowie czują się bezpieczni.

Do 46 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. Nowe ognisko pojawiło się w Szpitalu Powiatowym w Chełmży, gdzie stwierdzono osiem zakażeń — poinformował w poniedziałek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Według stanu na niedzielę, we włocławskim szpitalu zakażenie koronawirusem stwierdzono u 35 osób - 14 pacjentów i 21 pracowników.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi opuścił w poniedziałek szpital w Mediolanie po przebytym zakażeniu koronawirusem. Ocenił, że "było to jedno z największych wyzwań" w jego życiu. - Powiedziałem sobie: "Znów uszło ci na sucho" - przyznał uśmiechnięty Berlusconi w krótkiej rozmowie z dziennikarzami przed szpitalem San Raffaele, do którego został przyjęty 3 września po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na Covid-19.

 

Z powodu potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem w 12 szkołach i przedszkolach na terenie Dolnego Śląska wprowadzono nauczanie zdalne lub hybrydowe – podało w poniedziałek kierownictwo Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Wicekurator dolnośląski Janusz Wrzal poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że obecnie w regionie osiem szkół i cztery przedszkola z powodów związanych z epidemią pracuje w trybie niestacjonarnym lub mieszanym. „Osiem z nich pracuje w systemie hybrydowym, a cztery całkowicie w trybie zdalnym” - powiedział wicekurator.

Po przyjeździe na Litwę z Polski od poniedziałku nie obowiązuje już samoizolacja w związku z sytuacją epidemiczną. Litwa podniosła próg, od którego wymagana jest kwarantanna, z 16 do 25 nowych przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców danego kraju w ciągu 14 dni. Dwutygodniowa kwarantanna dla osób, które przyjeżdżały z Polski na Litwę, obowiązywała od 10 sierpnia w związku z liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce.

Trzy przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono w Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie. Z tego powodu od poniedziałku zamknięta dla wiernych jest bazylika przy ul. Kopernika.

Polska ekipa CCC Team wycofała dwóch zawodników - Łukasza Wiśniowskiego i Szymona Sajnoka z wyścigu Tirreno-Adriatico w związku z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa. Pierwszy test w wypadku Wiśniowskiego dał wynik pozytywny.

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 5509 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Oznacza to, że dobowy przyrost zakażeń zbliżył się do poziomu z końca lipca. Zmarło w ciągu ostatniej doby 57 osób.

Na Ukrainie w niedzielę wykryto 2462 zakażenia koronawirusem, 650 zainfekowanych wyzdrowiało, a 33 chorych na Covid-19 zmarło - przekazał w poniedziałek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Hospitalizowano 360 osób.

Od 19 września przestaje obowiązywać zalecenie kwarantanny dla podróżnych przybywających do Finlandii z niektórych krajów, w tym z Polski - poinformowało w poniedziałek MSZ za pośrednictwem portalu "Polak za granicą".

Pięcioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; to najwięcej od ponad trzech miesięcy. Wykryto też 844 nowe zakażenia koronawirusem – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

O 377 nowych przypadkach koronawirusa poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 15 chorych na Covid-19. Bilans przypadków od początku epidemii w Polsce zwiększył się do 74 529, a łączna liczba zgonów do 2203.

W Czechach w niedzielę odnotowano 792 nowe przypadki koronawirusa - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. To spadek po pięciu dniach z rzędu, kiedy liczba infekcji przekraczała 1000.

W Indiach odnotowano 92 071 nowych zakażeń koronawirusem, przez co liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła do blisko 4,85 mln - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Po ponad pięciu miesiącach ponownie otwarto parlament, ale z ograniczeniami.

Z opublikowanych ostatnio obserwacji we Włoszech wynika, że szczepienia przeciwko grypie sezonowej poza wirusami tej choroby częściowo mogą też chronić przed koronawirusami SARS-CoV-2. Obserwacje te wymagają jeszcze weryfikacji, ale coś jest na rzeczy - powiedział pulomnolog prof. Adam Antczak.

O kolejne 40 423 przypadki, do 6 467 481 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w USA - wynika z danych, opublikowanych w niedzielę przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

W ciągu minionej doby w Niemczech odnotowano 927 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarła jedna osoba.

Meksykańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego o 4408 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i o 217 kolejnych zgonach. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 668 381 a przypadków śmiertelnych do 70 821.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii stwierdzono 14 768 zakażeń koronawirusem - podało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Zmarło 415 osób.

Gubernator Andrew Cuomo poinformował w niedzielę, że wskaźnik zakażeń koronawirusem utrzymywał się w stanie Nowy Jork w ciągu ostatniej doby poniżej 1 proc. Wzywał do ostrożności w związku ze zbliżającym się sezonem grypowym.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o rekordowym dziennym przyroście zakażeń koronawirusem na całym świecie. W niedzielę odnotowano 307 930 przypadków infekcji w ciągu ostatnich 24 godzin.

WIĘCEJ: Pandemia koronawirusa. Dobowy rekord zakażeń

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie