Spotkanie ws. Białorusi. Sawicki: dobrze mieć rozpoznanie, czy Cichanouska jest wysłanniczką Kremla

Polska
Spotkanie ws. Białorusi. Sawicki: dobrze mieć rozpoznanie, czy Cichanouska jest wysłanniczką Kremla
PAP/Piotr Nowak
Protesty na Białorusi nie ustają. Coraz częściej przewodnią rolę grają w nich kobiety

Premier Morawiecki spotka się w poniedziałek z przedstawicielami klubów parlamentarnych i koła ws. sytuacji na Białorusi. Ma mówić m.in. o działaniach polskiego rządu. - Dobrze byłoby mieć pełne rozpoznanie, czy te ruchy na Białorusi i przyjmowana przez naszych polityków pani Swiatłana Cichanouska, to są suwerenni ludzie Białorusi, czy jednak wysłannicy Kremla - ocenił Marek Sawicki.

Udział w spotkaniu, które odbędzie się w kancelarii premiera w poniedziałek o godz. 10, zapowiedzieli przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych i koła w Sejmie. Poprzednia taka rozmowa odbyła się 26 sierpnia.

 

- Pan premier oraz przedstawiciele rządu zaprezentują aktualny rozwój sytuacji i wydarzeń na Białorusi oraz działania podejmowane przez polski rząd na rzecz pomocy i wspierania społeczeństwa obywatelskiego i wolnych mediów w tym kraju - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

 

KO: będziemy pytać, jak wygląda realizacja zapowiadanych inicjatyw

 

Klub Prawa i Sprawiedliwości reprezentować mają wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

 

Szef parlamentarnego zespołu ds. Białorusi Robert Tyszkiewicz (KO) zapewnił, że delegacja Koalicji Obywatelskiej na pewno będzie na spotkaniu u premiera, choć skład delegacji jest jeszcze układany.

 

ZOBACZ: Łukaszenka karze za protesty. 36 wyroków

 

- Na pewno będę ja, Paweł Zalewski, zapewne któryś z europosłów - stwierdził.

 

Poinformował, że przedstawiciele KO będą chcieli dowiedzieć się od premiera, co zostało zrobione w ciągu ostatnich dwóch tygodni, które minęły od poprzedniego spotkania. Chodzi o takie kwestie, jak pomoc dla represjonowanych na Białorusi, pomoc dla niezależnych mediów i dla organizacji pozarządowych.

 

- Będziemy pytać, jak wygląda realizacja zapowiadanych inicjatyw - powiedział.

 

Co z polską pomocą dla białoruskiej młodzieży?

 

Dodał, iż chce też przedstawić premierowi postulaty, które pojawiły się w ramach prac parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi, przede wszystkim dotyczące ułatwień procedur granicznych.

 

Pytania do premiera będą dotyczyć ponadto kolejnej edycji stypendium im. Konstantego Kalinowskiego (program pomocy dla białoruskiej młodzieży - red.).

 

ZOBACZ: Protesty na Białorusi. Polski policjant apeluje do milicji

 

- Widać, że w przypadku Białorusi będzie potrzebne bardziej długofalowe działanie, więc chcemy się dowiedzieć, jak rząd jest do tego przygotowany - podkreślił Tyszkiewicz.

 

Według niego, ważnym punktem spotkania będzie kwestia aktywności Polski w Unii Europejskiej w sprawie Białorusi.

 

Lewica: zamierzamy poprosić o raport

 

Klub Lewicy mają na poniedziałkowym spotkaniu reprezentować członkowie sejmowej komisji spraw zagranicznych: Maciej Gdula, Andrzej Szejna i Maciej Konieczny.

 

- Zamierzamy poprosić o raport z dotychczasowych prac, który został przygotowany na linii opozycja białoruska-Polska i o uszczegółowienie elementów planu pomocowego dla Białorusi, o których mówił premier Morawiecki - zapowiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

 

Sawicki o e-mailu od fundacji: jeśli to prawda, przewrót jest kremlowski

 

Poseł PSL-Kukiz15 Marek Sawicki liczy z kolei na nowe informacje dotyczące samych wydarzeń na Białorusi.

 

- Myślę, że dobrze byłoby mieć pełne rozpoznanie, czy te ruchy na Białorusi, które są i przyjmowana przez naszych polityków pani Swiatłana Cichanouska, to są suwerenni ludzie Białorusi, czy jednak wysłannicy Kremla, bo polsko-ukraińska fundacja przesłała nam na maila informacje na temat pana Cichanouskiego, który po inwazji Rosji na Krym wspierał stronę rosyjską (...), więc jeśli to jest prawda, to mamy do czynienia na Białorusi z przewrotem kremlowskim, a nie z przewrotem narodowym - powiedział Sawicki.

 

Według niego skład delegacji klubu PSL-Kukiz15 będzie zapewne zbliżony do tego, który gościł na spotkaniu u premiera pod koniec sierpnia (byli to posłowie Jacek Protasiewicz i Paweł Szramka).

 

- Może tam się jedna osoba zmienić, ale generalnie raczej będziemy się starali kontynuować to spotkanie - zaznaczył Sawicki.

 

Konfederacja: pierwszy postulat to poszanowanie suwerenności Białorusi

 

Udział w rozmowach w KPRM wezmą także posłowie koła Konfederacji. - W spotkaniu wezmę udział ja - jako przewodniczący koła - oraz panowie posłowie Grzegorz Braun reprezentujący Konfederację Korony Polskiej, Robert Winnicki reprezentujący Ruch Narodowy i Janusz Korwin-Mikke reprezentujący partię KORWiN - przekazał w piątek na konferencji prasowej poseł Jakub Kulesza.

 

ZOBACZ: Aleksijewicz apeluje do ONZ. "Wyślijcie misje obserwacyjną na Białoruś"

 

Zapowiedział, że politycy Konfederacji powtórzą w poniedziałek swoje postulaty, które "nie zostały wzięte przez pana premiera na poważnie".

 

- Pierwszy postulat to poszanowanie suwerenności, nie tylko Białorusi, ale wszystkich państw narodowych, z którymi utrzymujemy stosunki dyplomatyczne. Drugi postulat to dbanie o interesy Polaków na Białorusi. Trzeci to dążenie do pokoju i próba uniknięcia w jakikolwiek sposób rozwiązań siłowych, które mogłyby się skończyć krwawo - wyjaśnił Kulesza.

 

Na Białorusi od tygodni trwają protesty po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, w których według oficjalnych danych ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie