Rekompensaty za opłacone i nieodbyte wycieczki. Pieniądze trafią do poszkodowanych turystów

Polska
Rekompensaty za opłacone i nieodbyte wycieczki. Pieniądze trafią do poszkodowanych turystów
piqsels
Będą rekompensaty za wycieczki, które opłacono, ale się nie odbyły.

Senatorowie zajmują się w czwartek nowelizacją ustawy wprowadzającą kolejne rozwiązania mające pomóc turystyce w dobie pandemii. Najważniejszym elementem noweli jest kwestia rekompensat za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne.

- Ustawa przewiduje stworzenie specjalnego funduszu, który zajmie się rozpatrzeniem wniosków zawiedzionych turystów, a następnie wypłatą środków. Będzie miał na to 4 miesiące, a na wypłatę 14 dni. Ta sama ustawa przewiduje także postojowe dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych - powiedział reporter Polsat News Dariusz Ociepa.

 

ZOBACZ: 320 mld dolarów strat w turystyce. 120 mln osób może stracić pracę. Powodem pandemia

 

Jak mówił, w tej chwili senatorowie PO zgłaszają drobne poprawki, a to oznacza, że ustawa wróci do Sejmu skąd trafi na biurko prezydenta. 

 

Wideo: będą rekompensaty za wycieczki, które opłacono, ale się nie odbyły

  

Zgodnie z uchwaloną w marcu tzw. tarczą antykryzysową 1.0 biura turystyczne mogły oferować vouchery na wyjazdy klientom, jeżeli ich impreza się nie odbyła w związku z wybuchem epidemii, lub też zwrot pieniędzy w ciągu 180 dni. Nowela przewiduje, że organizator turystyki za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie mógł złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wniosek o udzielenie wypłaty wraz z wykazem umów, od których odstąpili klienci. Podróżny też będzie mógł złożyć do UFG wniosek o rekompensatę.

 

Weryfikacja i wypłata rekompensat

 

Zgodnie z nowymi przepisami, UFG po otrzymaniu wniosków od organizatora turystyki oraz podróżnego będzie je weryfikował, a następnie dokonywał wypłat na rzecz podróżnych. Taka weryfikacja ma trwać maksymalnie do czterech miesięcy, a rekompensaty mają być wypłacane w ciągu 14 dni od jej zakończenia. Środki na wypłaty mają pochodzić z nowo utworzonego Turystycznego Funduszu Zwrotów, który stanowić będzie wyodrębniony rachunek w BGK. Źródłem finansowania zadań Funduszu mają być m.in. wpłaty z budżetu państwa, czy Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 

 

msl/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie