Wparcie dla Białorusi. Premier uruchomił nowy program

Polska
Wparcie dla Białorusi. Premier uruchomił nowy program
PAP/Radek Pietruszka
Premier Morawiecki poinformował o nowym programie na Facebooku

Przyspieszony tryb udzielania wiz dla osób z wykształceniem technicznym, wsparcie najlepszych białoruskich startupów oraz firm, chcących przenieść się do Polski - zakłada uruchomiony z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego program "PolandBusinessHarbour".

"Przez stulecia burzliwej historii Polacy musieli szukać schronienia w innych krajach. Wielu z nich wniosło nieoceniony wkład w dorobek swoich przybranych ojczyzn, pielęgnując jednocześnie polską tożsamość. Dlatego chcę, by tak jak kiedyś inne państwa dla nas, teraz Polska stała się bezpiecznym schronieniem dla inżynierów, programistów, startupów i firm IT z Białorusi, szczególnie aktywnych podczas protestów i narażonych na represje" - napisał premier w czwartek na Facebooku.

 

Przez stulecia burzliwej historii Polacy musieli szukać schronienia w innych krajach. Wielu z nich wniosło nieoceniony...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 10 września 2020

 

"Niech współpraca kwitnie"

 

"Dziś czas na zdecydowane działania, dlatego z mojej inicjatywy, przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju, MSZ, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i Startup HUB Poland, uruchamiamy program #PolandBusinessHarbour, w ramach którego: osoby z wykształceniem technicznym lub doświadczeniem w branży IT otrzymają wizę w trybie przyspieszonym" - pisze premier na Facebooku.

 

ZOBACZ: Wiceminister Marcin Przydacz: polski plan dla Białorusi to kwestia kilku następnych dni

 

"Przy tym punkcie chciałbym podziękować polskim firmom informatycznym, które tak licznie odpowiedziały na apel GovTech Polska i przygotowały dla przyjeżdżających specjalne oferty pracy; najlepsze startupy otrzymają finansowanie na przyjazd do Polski oraz dostęp do programów akceleracyjnych i pomoc na miejscu w rozkręceniu biznesu; firmy chcące przenieść się do Polski dostaną wsparcie zespołu ekspertów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu - PAIH; doradztwo prawne i dostęp do nowych rynków" - głosi wpis premiera.

 

Szef rząduzaprosił wszystkich zainteresowanych - zarówno pragnących przyjechać i pracować w Polsce, jak i organizacje chcące dołączyć do programu - na stronę gov.pl/businessharbour.

 

ZOBACZ: Porozumienie ponad podziałami. Polscy europosłowie z inicjatywą ws. Białorusi

 

"Niech współpraca między naszymi narodami kwitnie" - napisał Morawiecki.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie