USA wycofają do listopada kilka tysięcy żołnierzy z Iraku i Afganistanu

Świat
USA wycofają do listopada kilka tysięcy żołnierzy z Iraku i Afganistanu
PAP/EPA/Doug Mills / POOL
Pod koniec sierpnia prezydent USA Donald Trump powtórzył swoją obietnicę wycofania oddziałów amerykańskich pozostających jeszcze w Iraku

Stany Zjednoczone wycofają do listopada kilka tysięcy żołnierzy z Iraku i Afganistanu - poinformował w środę, podczas wizyty w Iraku, szef Centralnego Dowództwa USA generał Frank McKenzie.

Amerykański kontyngent w Iraku zmniejszy się z 5,2 tys. do 3 tys. żołnierzy, a w Afganistanie z 8,6 tys. do 4,5 tys. - powiedział McKenzie.

 

ZOBACZ: Umowa Polska-USA ws. obronności. Znamy jej zapisy

 

W lutym USA i władze w Kabulu poinformowały, że wojska NATO, w tym armia USA, wycofają się z Afganistanu w ciągu 14 miesięcy. W czerwcu Amerykanie zmniejszyli swój kontyngent w tym kraju do 8,6 tys. żołnierzy.

Obietnica Trumpa

W ostatnich tygodniach McKenzie powtarzał, że ma wątpliwości, czy należy w pełni wycofać amerykańskie wojska z Afganistanu ze względu na stałą współpracę talibów z Al-Kaidą oraz nieustanne akty przemocy w tym kraju - przypomina Associated Press.

 

ZOBACZ: Niemal 12 tys. żołnierzy USA opuści Niemcy. Mniej niż połowa trafi do innych krajów

 

Pod koniec sierpnia prezydent USA Donald Trump powtórzył swoją obietnicę wycofania oddziałów amerykańskich pozostających jeszcze w Iraku.

 

Iracki parlament opowiedział się za wyjściem obcych wojsk z Iraku. Głosowanie zorganizowano, gdy 3 stycznia w amerykańskim nalocie na lotnisko w Bagdadzie zginął irański generał Kasem Sulejmani, dowódca jednostki specjalnej Al-Kuds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, oraz Abu Mahdi al-Muhandis, dowódca szyickich Sił Mobilizacji Ludowej w Iraku.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie