Papież Franciszek w maseczce. Wiernym zalecił, by unikali zakażenia

Polska
Papież Franciszek w maseczce. Wiernym zalecił, by unikali zakażenia
AP
Papież ściągnął maseczkę, gdy wychodził z samochodu. Chwilę później rozmawiał z wiernymi

Papież Franciszek był w środę po raz pierwszy widziany publicznie w maseczce ochronnej, którą jednak zdjął zanim wysiadł z samochodu po przybyciu na audiencję generalną. Chwilę później witał się z wiernymi, którzy zamiast siedzieć na wyznaczonych miejscach, stanęli wzdłuż barierek. Zalecił im, aby "nie tłoczyli się" i wrócili na krzesła, by "uniknąć zakażenia".

Po sześciu miesiącach środowych audiencji, transmitowanych na żywo z prywatnej biblioteki, papież wznowił we wrześniu te spotkania w obecności wiernych. Jednak liczbę osób ograniczono do 500; audiencje odbywają się na świeżym powietrzu, na zamkniętym dziedzińcu Pałacu Apostolskiego.

 

ZOBACZ: Pierwsza "epidemiczna" audiencja generalna papieża z udziałem wiernych

 

Po zdjęciu maski papież unikał podawania rąk wiernym i całowania dzieci. Jednak Franciszek, zwolennik bezpośrednich kontaktów, podszedł do ludzi, którzy zamiast pozostać na przydzielonych im krzesłach, stanęli wzdłuż barierki.

 

Niektórzy opuszczali maski, aby go lepiej powitać, inni przekazali mu podarki, jak pudełko z ciastkami czy białą czapkę.

 

Papież o konsekwencjach wirusa "bez barier"

 

Przed rozpoczęciem katechezy i po uściśnięciu dłoni prałatom uczestniczącym w audiencji, Franciszek z uśmiechem zalecił wiernym, aby "się nie tłoczyli" i "wrócili na krzesła" w celu "uniknięcia zakażenia" koronawirusem.

 

W katechezie Franciszek skupił się na społeczno-ekonomicznych konsekwencjach koronawirusa "bez barier"; opowiedział się za społeczeństwem bardziej solidarnym i potępił tych, którzy chcą czerpać z pandemii "ekonomiczne czy polityczne korzyści" bez etyki.

 

Franciszek: gadulstwo brzydszą zarazą niż Covid

 

W niedzielę, podczas rozważań przed modlitwą Anioł Pański, papież Franciszek powiedział, że "gadulstwo jest brzydszą zarazą niż Covid".

 

ZOBACZ: Papież przestrzega przed obgadywaniem 

 

Dodał, że często zdarza się, iż kiedy inni widzą, że komuś coś się nie udało lub popełnił błąd, idą opowiedzieć to innym. Zaczyna się, zauważył, "gadanina". - Zdobądźmy się na wysiłek; żadnego obgadywania - apelował. 

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie