Odnalazła się zaginiona współpracownica Cichanouskiej. Wiadomo, gdzie jest

Świat
Odnalazła się zaginiona współpracownica Cichanouskiej. Wiadomo, gdzie jest
PAP/EPA/ TATYANA ZENKOVICH
Współpracownica Cichanouskiej jest na Ukrainie

Białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa została zatrzymana na granicy białorusko-ukraińskiej. Dwaj inni członkowie opozycji, Anton Radniankou i Iwan Kraucou, znajdują się na Ukrainie – wynika z informacji rzecznika Państwowego Komitetu Granicznego Anton Byczkouski.

Według rzecznika straży granicznej, cytowanego przez niezależny portal TUT.by, pomiędzy posterunkiem straży granicznej a granicą Białorusi jest 13 km. Po przejściu kontroli po stronie białoruskiej Kalesnikawa, Radniankou i Kraucou pojechali BMW w kierunku granicy. Na tym odcinku Kalesnikawa została zatrzymana.

 

- Samochód przemieszczał się w kierunku granicy. Gdy kierowca zobaczył funkcjonariusza służby granicznej, samochód ostro przyspieszył, stwarzając zagrożenie dla życia wojskowego. Samochód przejechał przez granicę, przy tym Kalesnikawa znalazła się poza nim. Najwyraźniej ją wypchnięto – powiedział Byczkouski. Wtedy została zatrzymana.

 

Ukraińska straż graniczna poinformowała wcześniej, że Kalesnikawa nie wjechała na Ukrainę. Zrobili to Radniankou i Kraucou.

 

ZOBACZ: Cichanouska: sąd wyda wyroki ws. ludobójstwa na Białorusi

Zniknięcie Kalesnikawej

W poniedziałek rano Kalesnikawa została zatrzymana przez nieznanych ludzi w centrum Mińska i przestała odbierać telefon. Kontakt urwał się również z dwójką pozostałych członków Rady. Wieczorem krewni Kalesnikowej zgłosili na milicję jej zaginięcie.

 

Kalesnikawa była koordynatorką sztabu Wiktara Babaryki, niedoszłego kandydata w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. Po aresztowaniu go w związku z zarzutami dotyczącymi rzekomych przestępstw finansowych dołączyła do współpracowników opozycyjnej kandydatki Swiatłany Cichanouskiej.

 

kło/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie