Prestiżowy uniwersytet usuwa nazwisko byłego prezydenta. "Nieodpowiedni patron"

Świat
Prestiżowy uniwersytet usuwa nazwisko byłego prezydenta. "Nieodpowiedni patron"
Flickr/Jack and Dianne/CC BY-SA 2.0
Nazwisko Wilsona znika z nazwy jednego z wydziałów oraz jednego z kolegiów

Władze Uniwersytetu Princeton w stanie New Jersey zdecydowały w sobotę o usunięciu nazwiska prezydenta USA w latach 1913-1921 Woodrowa Wilsona z nazwy jednego z wydziałów oraz jednego z kolegiów. Powodem są rasistowskie decyzje podejmowane przez tego polityka.

Decyzję ogłosił w liście zamieszczonym na stronach internetowych uczelni rektor Christopher Eisgruber, na którego wniosek rada nadzorcza uniwersytetu zatwierdziła zmianę.

 

"Członkowie rady uznali, że rasistowskie myślenie oraz polityka Woodrowa Wilsona czynią z niego nieodpowiedniego patrona szkoły lub kolegium, którego naukowcy, studenci i absolwenci muszą sprzeciwiać się rasizmowi we wszystkich jego formach" - napisał rektor uniwersytetu. W rezultacie Wilson zniknie z nazwy jednego z wydziałów uniwersytetu - Szkoły Spraw Publicznych i Międzynarodowych oraz jednego z sześciu kolegiów (Wilson College). Jak przyznały władze uczelni, na decyzje miały wpływ ostatnie wydarzenia w USA, które "ponownie zwróciły uwagę na długą i szkodliwą historię rasizmu".

 

ZOBACZ: W ramach walki z rasizmem L’Oreal usuwa z opakowań słowo "biały"

 

Wilson był w latach 1902-1910 rektorem uniwersytetu, uznawanego za jeden z najbardziej prestiżowych na świecie. Jak podkreślił w liście Eisgruber, rasizm Wilsona był "znaczący i ważny nawet wobec ówczesnych standardów". Jako przykład podał decyzję prezydenta o wprowadzeniu segregacji rasowej w federalnej służbie cywilnej, co "cofnęło Amerykę w jej wysiłkach o sprawiedliwość".

 

Uniwersytet Princeton już w 2015 roku rozważał usunięcie nazwiska Wilsona, ale powołana wówczas komisja opowiedziała się za zachowaniem nazwy wydziału, przy jednoczesnym wprowadzeniu reform mających "uczynić uniwersytet bardziej inkluzywnym i uczciwym wobec własnej historii".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie