Poprawkowe egzaminy maturalne. Przystępuje do nich ponad 57 tys. absolwentów

Polska
Poprawkowe egzaminy maturalne. Przystępuje do nich ponad 57 tys. absolwentów
Polsat News
We wtorek rozpoczną się poprawkowe egzaminy maturalne

- We wtorek po popołudniu przeprowadzone zostaną poprawkowe egzaminy maturalne. W tym roku będą to tylko egzaminy pisemne. Chęć zdawania poprawki zgłosiło 57,3 tys. abiturientów - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Egzaminy poprawkowe rozpoczną się o godzinie 14:00 (w latach ubiegłych egzaminy odbywały się rano). Maturzyści będą je pisać w miejscach wskazanych przez ich macierzyste okręgowe komisje egzaminacyjne.

 

ZOBACZ: Maturzyści chętnie się odwołują. Chcą sprawdzić wynik osobiście

 

Wśród zdających 8 września będą absolwenci tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy w czerwcu lub lipcu przystąpili do wszystkich obowiązkowych egzaminów maturalnych i nie zdali jednego z nich, a także absolwentów lat ubiegłych, którzy w 2020 r. ponownie przystąpili do egzaminu maturalnego i także nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu.

 

Najwięcej poprawek z matematyki

 

Musieli oni do 14 sierpnia złożyć pisemny wniosek o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym. Wnioski złożyło 57,3 tys. abiturientów.

 

ZOBACZ: Matura 2020. "Młodzi walczyli samotnie"

 

Jak poinformował dyrektor CKE najwięcej zdających - blisko 43,2 tys. - zadeklarowało chęć przystąpienia do pisemnego egzaminu maturalnego z matematyki. Do poprawkowego egzaminu pisemnego z języka polskiego ma przystąpić niemal 7,4 tys. abiturientów. Wśród egzaminów pisemnych z języków obcych najwięcej poprawek - 6,1 tys. - abiturienci zdawać będą z języka angielskiego. Z pozostałych języków obcych egzaminy zdawać będzie 639 osób: z języka niemieckiego - 457, rosyjskiego - 165, hiszpańskiego - 13, francuskiego - 3, białoruskiego - 1.

 

Wyniki egzaminów poprawkowych abiturienci poznają 30 września.

 

Egzamin w czasie pandemii

 

W tym roku w związku z epidemią koronawirusa egzaminy maturalne odbyły się nie w maju, jak w latach ubiegłych, ale w czerwcu. Sesja w terminie głównym przeprowadzona została w dniach 8-29 czerwca. Abiturienci, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych, nie mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, mogli to zrobić w terminie dodatkowym w dniach 8-17 lipca. Wyniki matur zostały ogłoszone 11 sierpnia.

 

ZOBACZ: Matura w czasach pandemii. Podano wyniki

 

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wówczas, że maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Prawo do poprawki ma 17,2 proc. abiturientów. Spośród absolwentów liceów maturę zdało 81,1 proc., a prawo do poprawki ma 12,5 proc. Spośród absolwentów techników maturę zdało 62,2 proc., a prawo do poprawki ma 24,9 proc.

ac/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie