Cichanouska: Łulaszenka nie reprezentuje już Białorusi

Świat
Cichanouska: Łulaszenka nie reprezentuje już Białorusi
EPA/STRINGER
Białoruś protestuje

Porozumienia zawierane przez państwa trzecie z reżimem Alaksandra Łukaszenki mogą nie być respektowane przez wybrane demokratycznie władze Białorusi - oceniła Swiatłana Cichanouska we wtorkowym wystąpieniu w komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

- Łukaszenka nie ma żadnej legitymizacji jako prezydent naszego kraju. Nie reprezentuje już Białorusi - oznajmiła była opozycyjna kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia w transmitowanym na żywo z Litwy wystąpieniu wideo na forum komisji ds. politycznych i demokracji ZPRE.

 

Oceniła też, że sytuacja na Białorusi jest "całkowicie niedopuszczalna", i zwróciła uwagę na konieczność wywierania międzynarodowej presji na Łukaszenkę i jego rząd.

 

ZOBACZ: Cichanouska: na Białorusi nikt nie wybaczy Łukaszence tego, co zrobił

 

- Władze Białorusi mają informacje o tym, że protesty w kraju były dokładnie zaplanowane - oznajmił z kolei szef komisji spraw zagranicznych niższej izby parlamentu Białorusi Andrej Sawinych podczas wystąpienia w komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

 

- Białoruskie władze posiadają informacje o tym, że protesty były precyzyjnie zaplanowane i były koordynowane m.in. przez media społecznościowe z zagranicy - powiedział.

 

ZOBACZ: Cichanouska ma spotkanie w Brukseli

 

- Między innymi przez kanał w Telegramie NEXTA, którego działalność według informacji niektórych mediów, zapewnia Centralna Grupa Działań Psychologicznych polskich sił zbrojnych - dodał.

 

Sawinych występował po Swiatłanie Cichanouskiej.

 

Liderka białoruskiej opozycji odwiedzi w środę Polskę. Tego dnia ma rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim oraz liderem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. Z kolei na czwartek zaplanowane jest spotkanie Cichanouskiej z szefem PO Borysem Budką.

kło/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie