Cichanouska ma spotkanie w Brukseli

Świat
Cichanouska ma spotkanie w Brukseli
PAP/Valdemar Doveiko

W nadzwyczajnym wtorkowym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego, poświęconym sytuacji na Białorusi, weźmie udział kandydatka na prezydenta tego kraju w niedawnych wyborach Swiatłana Cichanouska - poinformowały służby prasowe PE.

Z inicjatywą w tej sprawie wyszedł niemiecki europoseł Michael Gahler, który jest koordynatorem Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w komisji spraw zagranicznych. Cichanouska ma wziąć udział w posiedzeniu w formie wideokonferencji.

 

ZOBACZ: Cichanouska: zróbcie wszystko, by żyć w kraju do życia

Chcą wspólnego stanowiska

Dla europosłów będzie to pierwsza okazja, by rozmawiać o kryzysie za wschodnią granicą Polski. Parlament Europejski ma przerwę wakacyjną, ale szefowie pięciu głównych frakcji uzgodnili w miniony poniedziałek wspólne stanowisko w sprawie Białorusi.

 

Liderzy: Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w PE Manfred Weber, Socjalistów i Demokratów (S&D) Iratxe Garcia Perez, Odnowić Europę Dacian Ciolos, a także współprzewodniczący Zielonych Ska Keller i Philippe Lamberts oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Ryszard Legutko i Raffaele Fitto podkreślili, że nie uznają Alaksandra Łukaszenki za ponownie wybranego prezydenta Białorusi, oraz wezwali do przeprowadzenia nowych i wolnych wyborów w tym kraju.

 

ZOBACZ: Cichanouska: wrócę na Białoruś, kiedy będę się tam czuć bezpiecznie

 

Wezwali też Rosję do powstrzymania się od wszelkich ukrytych lub jawnych ingerencji na Białorusi po wyborach, a instytucje UE i państwa członkowskie do czujnego przeciwdziałania wszelkim rosyjskim działaniom w tym zakresie.

Protesty na Białorusi

Na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich z 9 sierpnia, które według oficjalnych wyników wygrał ubiegający się o reelekcję Łukaszenka.

kło/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie