Rzeszów: kamienica za darmo dla zakonnic. Jest warta miliony złotych

Polska
Rzeszów: kamienica za darmo dla zakonnic. Jest warta miliony złotych
Google Maps
Budynek, który w akcie darowizny otrzymały siostry Prezentki

4 mln złotych ma być warta kamienica w centrum Rzeszowa, którą jako darowiznę od zarządu województwa podkarpackiego otrzymały siostry Prezentki. Według lokalnych mediów zarząd województwa podjął taką decyzję, aby uczcić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego tłumaczy, że w budynku mają funkcjonować podstawówka i liceum, lecz wymaga on pilnego i kosztownego remontu.

Kamienicę przy ul. Lisa Kuli, którą od zarządu województwa podkarpackiego otrzymało krakowskie Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, wybudowano w 1903 roku. Znajduje się ona w rzeszowskiej ewidencji zabytków. 

 

ZOBACZ: "Sekty finansują LGBT". Lekcja religii na Podkarpaciu

 

W budynku jest ponad 1 tys. m kw. powierzchni użytkowej, którą przez ostatnie lata zajmowały m.in. departamenty podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II, prowadzona przez zakonnice.

 

W kamienicy mają funkcjonować szkoły

 

Siostry Prezentki od lipca ubiegłego roku dzierżawiły część budynku od województwa. Natomiast w maju tego roku wysłały wniosek do podkarpackiego marszałka, by kamienicę przekazano im jako darowiznę. Poinformowały, że w budynku chcą prowadzić "działalność pożytku publicznego z zakresu oświaty i wychowania".

 

Decyzja o przekazaniu kamienicy zapadła w maju, ale dopiero 2 września podpisano stosowną umowę notarialną. "Członkowie zarządu województwa uczcili w ten sposób 100. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II" - przekazał portal korso24.pl.

 

ZOBACZ: Szóstki za skarbonkę pełną pieniędzy. Tak ksiądz zachęca uczniów do charytatywnej zbiórki

 

Jak przekazał Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, w kamienicy nadal będzie funkcjonować szkoła podstawowa, ale i Publiczne Liceum Ogólnokształcące, które dotychczas mieściło się przy ul. ks. Jałowego. Tą placówką również zarządzają zakonnice.

 

- Warunki lokalowe w budynku przy ul. ks. Jałowego nie pozwalały na edukację najmłodszych dzieci, z związku z tym wynajęto siostrom Prezentkom przedmiotowy budynek (przy ul. Lisa Kuli) - wyjaśnił Leyko.

 

"Konieczny jest remont"

 

Rzecznik dodał, że podstawówka zarządzana przez zakonnice "cieszy się ogromnym społecznym zaufaniem".

 

- Budynek wymaga dużych nakładów w celu dostosowania go do potrzeb szkoły. Zyskując status właściciela kamienicy, Zgromadzenie mogłoby podjąć odpowiednie remonty, by w pełni wykorzystać jej potencjał i dostosować ją do wymagań współczesnej edukacji - stwierdził Leyko.

 

ZOBACZ: Śmierć na Rysach. Młody wikariusz spadł z dużej wysokości

Portal korso24.pl poinformował, że budynek, który otrzymają Prezentki, wart jest 4 mln złotych. Urząd ocenił, że można przekazać go za darmo, ponieważ aby móc go w pełni użytkować, konieczny jest kosztowny remont "ze względu na wiek i stan techniczny". 

 

Ile pochłonie remont? 

Polsatnews.pl zapytał więc, na ile wycenia się koszty prac budowlanych w kamienicy przy Lisa Kuli.

 

- Szczegółowe dane dotyczące kosztów remontu uzależnione są od planów sióstr Prezentek i ich możliwości finansowych - odpowiedział Tomasz Leyko.

 

Rzecznik zapytany również, "czy w najbliższym czasie planowane są kolejne tego typu przekazania kamienic" zapewnił, że "na dzień dzisiejszy województwo podkarpackie nie posiada zbędnych nieruchomości".

wka/prz/ polsatnews.pl, korso24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie