Płot na granicy dwóch województw. Powodem dziki

Biznes
Płot na granicy dwóch województw. Powodem dziki
Wikipedia/domena publiczna

Ponad stukilometrowe ogrodzenie oddzieli dwa województwa. Ma powstrzymać migrację dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń (ASF).

Oddzielone mają zostać województwa podkarpackie i świętokrzyskie. Decyzja zapadła po konsultacji z Głównym Lekarzem Weterynarii. \

 

Władze województwa świętokrzyskiego obawiały się, że po wykryciu kolejnych ognisk ASF w okolicach Tarnobrzega i Annopola (woj. podkarpackie) zarażone zwierzęta będą migrować na teren regionu.

 

ZOBACZ: GDDKiA przeciwdziała występowaniu ASF. Zamyka przejścia dla zwierząt wzdłuż autostrad

 

Budowa ma ruszyć 15 września - podała TVP Kielce. Ponad stukilometrowy płot stanie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 79 (Kraków-Sandomierz) i wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 777 (Sandomierz-Zawichost).

Choroba zaatakowała już osiem województw

Obecnie ASF u świń, jak i u dzików występuje w ośmiu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

 

ZOBACZ: ASF w zachodniej Polsce. Ardanowski: jutro zakończy się budowa płotu

 

Afrykański pomór świń (ASF) jest wirusową chorobą zakaźną dzikich i udomowionych świń, powodującą bardzo wysoką śmiertelność wśród zarażonych zwierząt. Epidemia ASF pociąga za sobą ogromne straty gospodarcze oraz poważne konsekwencje ekologiczne i społeczne w Europie i Azji.

kło/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie