Tymczasowy rurociąg do "Czajki". Władze Warszawy o szczegółach

Polska
Tymczasowy rurociąg do "Czajki". Władze Warszawy o szczegółach
PAP/Tomasz Gzell
Ścieki do "Czajki" będą doprowadzane tymczasowym rurociągiem

- Mamy nadzieję, że przeprawa pontonowa będzie funkcjonować do przełomu listopada i grudnia - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. - Chcemy, żeby ścieki jak najszybciej płynęły rurociągiem, a nie były zrzucane do Wisły. Robimy ostatnie procedury i wchodzimy na teren budowy - dodał. Uściślił, że koszt jego wykonania sięgnie 100 mln złotych.

- Dzięki decyzji "Wód Polskich" podpisaliśmy porozumienie o bezpłatnym użyczeniu rur, które funkcjonowały rok temu. Wkrótce zostaną przetransportowane w miejsce, gdzie będą zestawiane - mówił Soszyński.

 

Podkreślił, że "współpraca z wojskiem układa się bez zarzutu". - Wkrótce zobaczymy roboty przygotowawcze. Samo zestawianie mostu pontonowego zacznie się we wtorek, a skończy w czwartek - dodał.

 

Położą rury 10 metrów pod dnem Wisły

 

Jak poinformował, równolegle będzie realizowany układ rurociągu pod dnem Wisły. - Prowadzimy rozmowy, które pozwolą nam wyłonić wykonawcę. To poważne roboty inżynieryjne - mówił wiceprezydent Warszawy.

 

- Za pomocą technologii przewiertu rury będą układane ok. 10 metrów pod dnem Wisły. Ten układ będzie tymczasowy, ale przejmie funkcję docelowego układu przesyłowego z lewobrzeżnej Warszawy do "Czajki" - tłumaczył.

 

ZOBACZ: Awaria "Czajki". Warszawa dostanie od Wód Polskich rurociągi za 12 mln zł

 

Miasto zakłada, że rurociąg pod dnem Wisły będzie gotowy, zanim most będzie musiał zostać rozebrany.

 

"Cały czas monitorujemy stan Wody w Wiśle"

 

- Chyba że nastąpiłyby niezakładane zjawiska meteorologiczne, jeżeli np. gwałtownie podniósłby się stan wody, a zwłaszcza prędkość prądu, i most trzeba byłoby rozbierać daleko wcześniej, niż zakładamy. Wtedy oczywiście pojawi się problem. Ale szczęśliwie długoterminowe prognozy są dla nas łaskawe - powiedział Soszyński.

 

W kwestii naprawy uszkodzonego układu, Soszyński tłumaczył, że tunel najpierw będzie powoli oczyszczany, następnie badany, a dopiero później przeprowadzony będzie jego remont. 

 

ZOBACZ: "Zobaczymy, czy wojsko wystawi nam fakturę". Trzaskowski ws. mostu pontonowego na Wiśle

 

- Cały czas monitorujemy stan wody w Wiśle. Nie mamy żadnych niebezpiecznych informacji. Wszystkie dane wskazują na to, że Wisła nie zmienia swoich fizykochemicznych właściwości - mówił Soszyński. 

 

Dodał, że Warszawa ma "patrole na wodzie i specjalne urządzenia, które likwidują ewentualne zastoiska".

 

100 mln zł na most pontonowy i odwiert

 

Wiceprezydent Soszyński nie ujawnił dokładnych kosztów budowy bypassa, którym mają popłynąć nieczystości do "Czajki", ani kwoty, za którą zostanie przeprowadzony nowy kolektor pod dnem Wisły.

 

Indagowany przez dziennikarzy oznajmił jedynie, że "jeśli chodzi o most pontonowy, to zakładamy, że zmieścimy się w kosztach znacznie poniżej 50 mln zł".

 

- Jeżeli chodzi o odwiert pod dnem Wisły, (…) to są to kwoty, które idą w dziesiątki milionów złotych. (…) W sumie będzie to blisko 100 mln zł – dodał.

 

Most pontonowy na Wiśle

 

W związku z awarią kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" od soboty z kolektora na Bielanach prowadzony jest zrzut nieczystości do Wisły. Według harmonogramu prac naprawczych, aby zapobiec dalszemu zrzucaniu ścieków, najpierw - tak jak rok temu - wojsko zbuduje most pontonowy na Wiśle, na którym zainstalowany zostanie tymczasowy rurociąg.

 

Jak poinformował w czwartek ratusz, został wybrany generalny wykonawca awaryjnego układu na moście pontonowym.

 

ZOBACZ: Awaria "Czajki". "Takie rzeczy się zdarzają"

 

Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka zapowiedziała, że najprawdopodobniej od piątku rozpoczną się prace związane ze stabilizacją gruntu i zwożeniem materiałów pod budowę mostu. Jak przypomniała, Wojsko Polskie deklaruje rozpoczęcie budowy od wtorku.

 

Informację, że od 8 września rozpocznie się budowa mostu podtrzymującego alternatywny rurociąg, przekazał rzecznik Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak. Ppłk Pawlak poinformował, że przeprawę na Wiśle wybudują wojskowi z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia. Budowa potrwa do czwartku, 10 września.

prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie