Kaleta: chcemy reformować państwo i nie widzimy powodów, by z tego rezygnować

Polska
Kaleta: chcemy reformować państwo i nie widzimy powodów, by z tego rezygnować
Polsat News
Sebastian Kaleta gościem "Graffiti"

- Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, ale z naszej strony jest lojalna postawa wobec umów zawartych z największym koalicjantem - mówił w "Graffiti" wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski. - Chcemy reformować państwo i nie widzimy powodów, by z tego rezygnować. Na szczęście wczorajsze rozmowy rodzą nadzieje, że nasze wspólne ambicje będą kontynuowane - dodał.

- Proces tzw. rekonstrukcji rządu jest bardzo skomplikowany. My, jako koalicjant mniejszy, ale ambitny i pracowity, liczymy na wypracowanie agendy programowej, żebyśmy mogli realizować nasze zobowiązania. Dopiero później jest kwestia stanowisk - mówił Kaleta, pytany przez Grzegorza Kępkę, czy Solidarna Polska po rekonstrukcji rządu zadowoli się jednym ministerstwem.

 

ZOBACZ: PSL zastąpi Solidarną Polskę w Zjednoczonej Prawicy? Kosiniak-Kamysz komentuje

 

Kaleta przyznał, że "jest bardzo duże zainteresowanie współpracą z Solidarną Polską polityków różnych szczebli". - Nie każdy chce podejmować współpracę formalną. Ogłoszenie takich decyzji pozostawiam tym osobom - powiedział wiceminister.

 

"Dwa Stadiony Narodowe ścieków"

 

Pytany o czy warszawiacy powinni płacić za pomoc wojska po awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka", Kaleta odpowiedział: "nie podoba mi się sytuacja, w której rok po roku występuje poważna awaria i musimy ponosić wydatki tego typu".

 

- Ale dlaczego mieszkaniec Płocka, do którego płyną ścieki, ma opłacać usunięcie awarii. W ubiegłym roku rząd odpowiedział na nadzwyczajną sytuację, która się wcześniej nie wydarzyła, a w tym roku mamy powtórkę. Jest oczywiste, że ci, którzy odpowiadali za naprawę - czyli MPWiK i Rafał Trzaskowski - nie podołali zadaniu. Nie ma podstaw, aby mieszkaniec Płocka, mając pod nosem ścieki z Warszawy, musiał opłacać naprawę, za którą nie jest odpowiedzialny - podkreślił Kaleta.

 

ZOBACZ: Awaria "Czajki". Warszawa dostanie od Wód Polskich rurociągi za 12 mln zł

 

Na uwagę Grzegorza Kępki, że od początku 2020 r. podobnych awarii na różnych rzekach w Polsce było więcej, ale o nich się nie mówi, Kaleta odpowiedział: "w przypadku każdej z tych awarii reakcje były natychmiastowe". - Pamiętajmy o skali. To, co się dzieje w Warszawie jest kilkudziesięciokrotnie większe. Liczy się skala danego zanieczyszczenia, skala w Warszawie jest gigantyczna. Mówimy o dwóch Stadionach Narodowych wypełnionych ściekami, które wlały się do Wisły - tłumaczył.

 

WIDEO: zobacz rozmowę z Sebastianem Kaletą

  

 

"Polska nie wydaje Holandii rodziców"

 

Pytany o wstrzymanie przez Holandię ekstradycji do Polski z powodu obaw o niezawisłość polskiego sądownictwa, Kaleta odpowiedział: "Nie działają te straszenia brakiem praworządności w Polsce". Jako przykład podał wykonanie ok. 2 tys. nakazów aresztowania w innych państwach. - Żadne państwo nie miało wątpliwości - podkreślił.

 

ZOBACZ: Uciekli z Holandii do Polski z autystycznym synem. Wydano za nimi Europejski Nakaz Aresztowania

 

Jak dodał, "Holandia nie chce Polsce wydać przestępców, ale Polska nie wydaje Holandii rodziców, których państwo ściga za opiekę nad własnymi dziećmi ". - Nie zdziwiłbym się, gdyby to miało związek - stwierdził.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie