Nowy szef klubu KO. Znamy termin wyborów

Polska
Nowy szef klubu KO. Znamy termin wyborów
PAP/Rafał Guz
Poseł Sławomir Neumann rozmawia z dziennikarzami po posiedzeniu Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej

15 września zbierze się klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej, a w październiku dojdzie do wyboru nowego przewodniczącego klubu - o takich ustaleniach piątkowego zarządu PO poinformował dziennikarzy Sławomir Neumann.

W piątkowe przedpołudnie zebrał się Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Ustalono, że partia powoła "sekretariat samorządowy" i powróci do idei "gabinetu cieni". 

 

Według harmonogramu ustalonego przez zarząd, 15 września odbędzie się kolejne jego posiedzenie, a później tego dnia odbędzie się posiedzenie klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

 

- Wybór przewodniczącego klubu zaplanowano na październik - poinformował Sławomir Neumann, który jako jeden z pierwszych opuścił zebranie zarządu. Obecnie szefem klubu jest Borys Budka.

 

ZOBACZ: Jak Polacy oceniają rząd? Najnowszy sondaż

 

Neumann dodał, że "musimy się spotkać jako klub, w którym Platforma jest tylko jednym z podmiotów, na klubie musimy to przedyskutować".

 

- Może się to ułożyć tak, że będzie jeden kandydat na szefa klubu, wybrany w konsensusie - powiedział poseł, wyjaśniając, dlaczego wybór szefa klubu nie nastąpi 15 września.

 

Neumann: nie wycofam się

 

Polityk zapewnił, że "jeśli nie da się złożyć tego w konsensusie i będzie kilkadziesiąt podpisów ludzi, którzy będą chcieli, żebym kandydował (na szefa klubu - red.)", nie wycofa się.

 

Poza Neumannem, wśród kandydatów na nowego szefa klubu posłowie wymieniają Tomasza Siemoniaka, Sławomira Nitrasa, Jana Grabca i Rafała Grupińskiego. Na kandydowanie namawiana jest Izabela Leszczyna.

 

ZOBACZ: "Budżet, jubileusz, przygotowania do wyboru szefa klubu". Zebrał się zarząd PO

 

Jak powiedział Sławomir Neumann, podczas posiedzenia zarządu prezydent stolicy "Rafał Trzaskowski przedstawił wizję ruchu, który ma być tworzony przez niego, ale dopiero za kilka tygodni, kiedy skończy się problem awarii oczyszczalni Czajka".

 

- Pomysł na ten ruch jest skierowany do osób, które chcą działać w sposób bardziej akcyjny, nie chcą być w partii politycznej, a chcą być elementem społeczeństwa obywatelskiego - powiedział poseł.

 

Budka poda plan na najbliższe miesiące

 

Politycy PO, którzy opuszczali obrady zarządu przyznawali jednak, że Trzaskowski nie podał żadnych terminów, kiedy nowy ruch zostanie ogłoszony.

 

Z kolei rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że podczas obrad "przewodniczący Borys Budka przedstawił zarządowi plan na najbliższe miesiące".

 

ZOBACZ: Miller: Trzaskowski powinien stworzyć własną partię

 

- Zgodnie z tym planem Platforma zaproponuje zmiany w sposobie funkcjonowania klubu Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący przeprowadzi rozmowy z naszymi koalicjantami, po to, aby te zmiany zostały uzgodnione - mówił Grabiec.

 

Będzie zespół podobny do "gabinetu cieni"

 

Wyjaśnił, że na początku będą zmiany w regulaminie klubu, które zostaną przedstawione na najbliższym jego posiedzeniu, przed najbliższym posiedzeniem Sejmu.

 

- W dalszej kolejności, po przyjęciu zmian w regulaminie możliwa będzie rekonfiguracja władz klubu włącznie z przewodniczącym - poinformował.

 

Grabiec przekazał również, że zmiany regulaminie klubu będą polegało na większym uwzględnieniu senatorów we władzach klubu oraz powołaniu "zespołów problemowych", które będą czymś podobnym do "gabinetu cieni".

msl/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie