"Budżet, jubileusz, przygotowania do wyboru szefa klubu". Zebrał się zarząd PO

Polska
"Budżet, jubileusz, przygotowania do wyboru szefa klubu". Zebrał się zarząd PO
PAP/Adam Warżawa

W Warszawie w piątek przed południem zebrał się Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Politycy PO mają m.in. rozmawiać o planach na najbliższą przyszłość, o ruchu obywatelskim Rafała Trzaskowskiego oraz najprawdopodobniej o wyborach szefa klubu parlamentarnego KO.

Rzecznik PO Jan Grabiec mówił dziennikarzom przed posiedzeniem zarządu, że "będzie omawiana bieżąca sytuacja". - Zaczyna się sezon polityczny, jesteśmy po wyborach prezydenckich, będziemy rozmawiali, jaka będzie aktywność Platformy Obywatelskiej w najbliższych miesiącach - podkreślił.

 

- Przewodniczący Borys Budka będzie też mówił o swoich planach, jeśli chodzi o perspektywę aktywności klubowej, chociaż nie sądzę, żeby dzisiaj jakiekolwiek deklaracje padały czy były głosowane - powiedział Grabiec, pytany, czy na zarządzie będzie poruszana kwestia obsady szefa klubu KO.

 

Tematy spotkania

 

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska dodała, że tematem będzie zapewne "budżet, jubileusz PO, przygotowania do wyboru szefa klubu". "Nie spodziewam się jednego rozwiązania, bo spraw, którymi musimy się zająć jest bardzo dużo" - powiedziała Kidawa-Błońska.

 

Według Sławomira Neumanna, naturalne jest, że zarząd który zbiera się na początku września, wracamy z wakacji, jest zarządem, "który ma spojrzeć w przód i ustalić pewne priorytety". Pytany przez PAP, czy liczy na rekomendację zarządu na szefa klubu Neumann odpowiedział, że będzie kandydował na szefa klubu wtedy, gdy będzie taka wola klubu i będą zebrane pod jego kandydaturą podpisy. - Nie będę oczekiwał rekomendacji zarządu - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Budka obciążeniem dla PO? Schetyna odpowiada

 

Także Tomasz Siemoniak pytany, czy będzie kandydował na szefa klubu odparł, że wypowiadał się w jakiej sytuacji wyrazi gotowość kandydowania - gdy będzie kandydatem kompromisu.

 

Posiedzenie całego klubu parlamentarnego KO planowane jest na 15 września, natomiast na 9 września planowany jest wybór nowego przewodniczącego klubu senackiego po rezygnacji Leszka Czarnobaja.

 

Ruch Trzaskowskiego

 

- Platforma Obywatelska jest potrzebna Polsce, Platformie są potrzebni najlepsi ludzie, zawsze stanę tam, gdzie posłanki i posłowie będą chcieli mnie widzieć - powiedziała natomiast Izabela Leszczyna, pytana, czy jest gotowa kandydować na szefa klubu KO. Wcześniej w przyznała, że podczas posiedzenia zarządu należy się spodziewać dyskusji m.in. o kwestiach programowych, w tym o nowej formule Instytutu Obywatelskiego, a także nowej Radzie Programowej.

 

Grabiec przyznał, że spodziewa się również rozmowy na temat ruchu obywatelskiego Rafała Trzaskowskiego. - Rafał Trzaskowski jest wiceprzewodniczącym Platformy, będzie dziś na zarządzie, będzie mówił o swoich planach politycznych, dotyczących aktywności obywatelskiej - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Ruch Trzaskowskiego. Tomczyk zdradza szczegóły

 

Według pierwotnych planów Trzaskowski miał w sobotę 5 września zdradzić szczegóły ruchu, którego robocza nazwa brzmi Nowa Solidarność. Awaria kolektora ściekowego w oczyszczalni Czajka spowodowała jednak, że przełożył to na inny termin.

 

Według Grabca nie ma obawy, że Nowa Solidarność rozbije PO. "Nie ma demokracji bez partii politycznych, ale potrzebne jest budowanie aktywności obywatelskiej wokół partii politycznych" - mówił rzecznik PO. Zdaniem Kidawy-Błońskiej "Nowa Solidarność może być dodatkiem do Platformy, która ma dwadzieścia lat".

 

"Ruch Rafała Trzaskowskiego wzmocni Platformę Obywatelską, bo każdej partii potrzebni są ludzie, którzy nie chcą angażować się partyjnie, a chcą zmieniać Polskę" - podkreślił Bartosz Arłukowicz.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie