Jak Polacy oceniają rząd? Najnowszy sondaż

Polska
Jak Polacy oceniają rząd? Najnowszy sondaż
PAP/Grzegorz Michałowski
Premier Mateusz Morawiecki

42 proc. Polaków deklaruje, że jest zwolennikami rządu premiera Mateusza Morawieckiego, a 29 proc., że przeciwnikami - wynika z sondażu CBOS. 52 proc. badanych jest zadowolonych, że Morawiecki stoi na czele gabinetu; 34 proc. ankietowanych odnosi się do tego z dezaprobatą.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 18 do 27 sierpnia. CBOS zwraca uwagę, że w drugiej połowie ostatniego miesiąca wakacji notowania rządu są lepsze niż w lipcu. "Wzrosło zwłaszcza zadowolenie z obecnego premiera – ostatnio tak wysoki wynik Mateusza Morawieckiego odnotowaliśmy w marcowym badaniu" - podkreślono.

 

Lepsza ocena rządu i premiera

 

Zgodnie z sierpniowym badaniem, gabinet Mateusza Morawieckiego popiera 42 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc. w stosunku do lipca). Jako przeciwników rządu określa siebie 29 proc. respondentów (spadek o 5 pkt. proc.). Obojętność wobec urzędującego gabinetu wyraża 24 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy).

 

ZOBACZ: Sondaż CBOS. Większość Polaków pozytywnie o Dudzie, Senat z lepszym wynikiem niż Sejm

 

Lepsze też niż w poprzednim miesiącu są oceny samego premiera. Zadowolenie z tego, że Mateusz Morawiecki stoi na czele rządu, wyraża 52 proc. ankietowanych (wzrost o 5 pkt. proc.). Niezadowolonych z tego jest 34 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt. proc.). 14 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

 

Od poprzedniego pomiaru poprawiła się też ocena wyników działalności rządu. Dobrze ocenia ją 52 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.), źle 34 proc. respondentów (spadek o 3 pkt. proc.). 14 proc. nie ma zdania.

 

Sytuacja gospodarcza

 

Zgodnie z sierpniowym badaniem szanse poprawy sytuacji gospodarczej w wyniku działań rządu dostrzega 48 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt. proc.). Sceptycznie odnosi się do tego 39 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt. proc.). 12 proc. nie ma zdania.

 

ZOBACZ: Trzy partie w Sejmie. Nowy sondaż

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 18-27 sierpnia w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1149 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie