Müller: mniej szpitali jednoimiennych, nowe zasady dla osób z podejrzeniem koronawirusa

Polska
Müller: mniej szpitali jednoimiennych, nowe zasady dla osób z podejrzeniem koronawirusa
Polsat News

- Na podstawie doświadczeń ostatnich miesięcy chcemy dostosować procedury, które do tej pory były stosowane. Jedną z rzeczy, która została już wprowadzona jest skrócenie okresu kwarantanny. Jutro pokażemy jak ma się zachowywać osoba, która ma podejrzenie koronawirusa, bo to ulegnie modyfikacji - powiedział w "Gościu Wydarzeń" rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller na antenie Polsat News zapewniał, że rząd chce, by dostęp do diagnozy był szybszy niż dotychczas. - Zaangażujemy POZ-ty, ale również modyfikujemy sieć szpitali jednoimiennych w taki sposób, by ona pozwoliła uruchomić regularne operacje - mówił rzecznik.

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu: możliwa zmiana prawa ws. noszenia maseczek

 

Gość Doroty Gawryluk dodawał, że rząd ma w planach zmniejszenie szpitali jednoimiennych tak, by uruchomić regularne operacje, które były przekładane przez pandemię.

 

Müller dodał również, że zmiany będą dotyczyć również procedury objęcia kwarantanną. - Do tej pory trzeba było dostać decyzję, żeby zostać wycofanym z kwarantanny. Teraz będzie jasny termin - 10 dni, jeżeli nie ma objawów i osoba wychodzi z kwarantanny - mówił.

 

- Dzisiejszymi decyzjami ograniczyliśmy wydawanie decyzji administracyjnych o połowę, to duże odciążenie. Chcemy odciążyć też inne placówki zdrowia, aby odciążyły Sanepid. To instytucja, która w ostatnich miesiącach była bardzo obciążona i w tej chwili na szczęście takiego obciążenia nie będzie miała - mówił rzecznik.

"Możliwa modyfikacja przepisów"

Gość "Wydarzeń" odniósł się również do sprawy ukarania przez sąd ekspedientki, która nie chciała obsłużyć klientki bez maseczki.

 

- Pamiętajmy o tym, że jest podstawa prawna, ustawowa do tego, by wydawać rozporządzenia ograniczające poszczególne elementy funkcjonowania społecznego w okresie epidemii. Pojawiły się wątpliwości niektórych sądów, ale nie wszystkich. Są rozbieżności. Sam jestem z wykształcenia prawnikiem i wiem, że orzecznictwo, w niektórych sytuacjach może mieć różne zdanie na temat tego samego przepisu. Należy z tego wyciągać wnioski - mówił rzecznik rządu.


WIDEO: Piotr Müller w programie "Gość Wydarzeń"

  

- Wcześniej sytuacja była bardzo dynamiczna. My zmienialiśmy te przepisy w trakcie obowiązywania poszczególnych obostrzeń i je uszczegóławialiśmy. Jeżeli judykatura ma różne poglądy w tym zakresie, to być może modyfikacja będzie potrzebna - dodawał rzecznik.

 

"Gość Wydarzeń" z największym zaufaniem widzów

 

"Gość Wydarzeń" w sierpniu cieszył się największym zainteresowaniem widzów. Program uzyskał najlepsze wyniki oglądalności spośród emitowanych codziennie audycji publicystycznych w Polsce.

 

ZOBACZ: "Gość Wydarzeń" najchętniej oglądanym programem publicystycznym w Polsce

 

Średnio program śledziło w Polsacie i Polsacie News 1,3 mln widzów. Rekordowe wydanie zgromadziło ponad 1,7 mln widzów.

 

Poprzednie odcinki programu można obejrzeć tutaj.

wka/bas/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie