Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 14 kolejnych osób

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 14 kolejnych osób
PAP/Łukasz Gągulski
Liczba przypadków koronawirusa w Polsce przekroczyła 69 tys.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 612 osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło 14 chorych. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 69 tys. 129 osób, a zmarło 2092 z nich.

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2 pochodzą z województw: małopolskiego (100), mazowieckiego (93), śląskiego (71), łódzkiego (48), wielkopolskiego (48), pomorskiego (44), lubelskiego (40), kujawsko-pomorskiego (33), podkarpackiego (32), dolnośląskiego (24), świętokrzyskiego (21), zachodniopomorskiego (17), warmińsko-mazurskiego (16), podlaskiego (10), opolskiego (8), lubuskiego (7).

 

Resort poinformował także o śmierci 14 chorych na COVID-19 w wieku od 58 do 94 lat. Większość zmarłych – jak przekazało MZ – miało choroby współistniejące. 

 

 

Ponad 48 tys. pacjentów wyzdrowiało

 

Do tej pory wyzdrowiało już 48 tys. 593 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2. W ciągu doby przybyło 728 ozdrowieńców wobec rekordu - 835 - który padł w środę. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa obecnie 2 tys. 170 osób; pod respiratorem 81 chorych.

 

Natomiast w środę w szpitalach było 2 tys. 168 chorych na COVID-19, pod respiratorem - 83.

 

Kwarantanną objętych jest obecnie 98 tys. 341 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 tys. 70. Dzień wcześniej na kwarantannie przebywało o 1 tys. 677 mniej osób, a nadzorem objętych było o 75 osób więcej. 

 

 

Zmiany w przepisach

 

W środę weszły w życie nowe przepisy dotyczące m.in. trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19.

 

Regulacje zakładają m.in. skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta. Przewidują także, że lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

 

Czas izolacji może zostać wydłużony

 

U osób z deficytami odporności (immunoniekompetentnych) czas izolacji może zostać wydłużony adekwatnie do stanu zdrowia, do 20 dni. Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24 godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

 

ZOBACZ: Zamiast maseczki założyła na twarz... majtki. "Absurd goni absurd"

 

Przepisy stanowią też m.in, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zlecone przez lekarza leki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie.

 

Rozporządzenie ministra zdrowia można znaleźć tutaj.

pgo/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie