Zdewastowany pomnik Jana Pawła II w Toruniu

Polska
Zdewastowany pomnik Jana Pawła II w Toruniu
ototorun.pl
Pomnik papieża został pomalowany żółtą farbą

Zatrzymano podejrzewanego o znieważenie w nocy z wtorku na środę pomnika Jana Pawła II w Toruniu. Mężczyzna miał, najprawdopodobniej razem z drugą osobą, wymalować nieprzyzwoity rysunek oraz zamalować twarz papieża.

- Zatrzymany ma niespełna 20 lat i pochodzi z powiatu nowomiejskiego (Warmińsko-Mazurskie). Ok. godziny 4 o znieważeniu pomnika zaalarmowana została Straż Miejska - poinformowała oficer prasowa komendy miejskiej w Toruniu podinsp. Wioletta Dąbrowska.

 

Strażnicy ujęli mężczyznę w okolicach pomnika, niemalże na gorącym uczynku. Z informacji, które posiadają śledczy, wynika, że najprawdopodobniej nie działał sam.

 

Wandalowi grozi do 5 lat więzienia

 

- Sprawdzamy monitoring. Przesłuchiwani będą również potencjalni świadkowie. Zatrzymany mężczyzna był pijany. Badanie stwierdziło 1,5 promila w jego organizmie. Jeszcze nie usłyszał zarzutów, gdyż musi wytrzeźwieć - podkreśliła podinsp. Dąbrowska.

 

Pomnik Jana Pawła II został znieważony przez wykonane żółtą farbą malunki o charakterze niecenzuralnym.

 

ZOBACZ: "Jan Paweł II zmienił historię świata". Fragment Muru Berlińskiego trafił do papieskiego muzeum

 

- Zatrzymany musi się liczyć z zarzutem znieważenia pomnika i zniszczenia mienia w sposób chuligański, za co grozi do 5 lat więzienia - dodała oficer prasowa toruńskiej policji.

 

Tej samej nocy w Toruniu zniszczony został również pomnik Józefa Piłsudskiego. Akty wandalizmu potępił prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie