Awaria "Czajki". Posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojska i MPWiK

Polska
Awaria "Czajki". Posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojska i MPWiK
PAP/Leszek Szymański
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że w środę odbędzie się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego.

Zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji w oczyszczalni "Czajka" z udziałem wojska, MPWiK - poinformował w środę rzecznik MPWiK Marek Smółka.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że w środę odbędzie się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. Zapowiedział, że po pierwszych podjętych podczas posiedzenia ustaleniach będzie można rozpocząć pracę związane z budową mostu pontonowego i układaniem na nim rurociągu zapasowego, którym popłyną ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka".

 

ZOBACZ: Awaria oczyszczalni "Czajka". Minister: przewidzieliśmy tę katastrofę

 

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział w środę, że koszty związane z budową i utrzymaniem bypassa będzie musiało pokryć miasto. Wskazał, że w ubiegłym roku budowa i utrzymanie mostu oraz rurociągu kosztowało ok. 50 mln zł.

 

 

Śledztwo prokuratury po awarii

 

Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników po awarii w oczyszczalni "Czajka". Badany jest także m.in. wątek sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. W Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga badany jest z kolei wątek sabotażu po zawiadomieniu z MPWiK.

 

ZOBACZ: "Sabotaż albo działanie terrorystyczne". MPWiK o możliwych przyczynach awarii w "Czajce"

 

O wszczęciu śledztwa poinformowała we wtorek po południu rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

 

"Na podstawie informacji medialnych zostało wszczęte śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach niebezpieczeństwa w postaci zagrożenia epidemiologicznego i zanieczyszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym" – podała prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka.

ms/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie