Awaria oczyszczalni "Czajka". Minister: przewidzieliśmy tę katastrofę

Polska
Awaria oczyszczalni "Czajka". Minister: przewidzieliśmy tę katastrofę
PAP/Leszek Szymański
W sobotę doszło do awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie.

- Sprawa awarii w systemie przesyłu ścieków do warszawskiej oczyszczalni Czajka trafi dziś do prokuratury - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. - Przewidzieliśmy tę katastrofę - dodał. - Mamy do czynienia z nieodpowiedzialną władzą w mieście Warszawie - podkreślił z kolei szef MON Mariusz Błaszczak.

W sobotę doszło do awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. W efekcie prowadzony jest tam awaryjny zrzut ścieków do Wisły. To kolejna awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do tej oczyszczalni; poprzednia miała miejsce rok temu.

 

"Rzecz niezwykle naganna"

 

- To jest nasz obowiązek, jeśli chodzi o sprawowany przez ministerstwo nadzór nad polityką wodno-ściekową - powiedział we wtorek Gróbarczyk w Polskim Radiu 24. To "ogromne zaniedbanie i indolencja", rzecz "niezwykle naganna", która nie powinna się wydarzyć - mówił o awarii.

 

ZOBACZ: Trzaskowski zwrócił się do rządu o pomoc ws. "Czajki". Jest odpowiedź premiera

 

Jak dodał, "przewidzieliśmy tę katastrofę", ponieważ monity ministerstwa do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego "skończyły się niczym". Jego zdaniem, rok, który minął od poprzedniej awarii, należy uznać za stracony.

 

"Wracamy do lat 60. i 70."

 

Gróbarczyk zaznaczył, że sprawa zostanie skierowana do prokuratury, by ta zbadała kto i gdzie popełnił błędy, "bo na pewno tego nie dowiemy się od miasta".

 

Jak dodał, "wracamy do lat 60. i 70., kiedy to ścieki z miast płynęły rzekami". Jego zdaniem, "czeka nas bardzo trudny okres, jeśli chodzi o użytkowanie wody w Wiśle", ponieważ poziom wody jest niski, a zrzut ścieków może potrwać do przyszłego roku. W dodatku, jak zaznaczył, na przyszły rok przewiduje się podobną suszę jak w tym, więc sytuacja może być bardzo niebezpieczna.

 

"Wojsko Polskie jest gotowe do zbudowania mostu"

 

Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak pytany we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy żołnierze, tak jak przed rokiem, będą budowali tymczasowy most, by ścieki można było przepompować na drugą stronę rzeki, odparł: "Wojsko Polskie jest gotowe do zbudowania takiego mostu".

 

- Mamy do czynienia z nieodpowiedzialną władzą w mieście Warszawie. Prezydent Rafał Trzaskowski jest człowiekiem, który jak widać przedkładał sprawy związane z jego kampanią wyborczą ponad obowiązki prezydenta miasta; ponad dbanie o to, aby miasto funkcjonowało w sposób dobry - ocenił Błaszczak.

 

ZOBACZ: WIOŚ rozpoczął kontrolę wz. z awarią oczyszczalni "Czajka"

 

Minister stwierdził, że w wyniku awarii mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną, bo tym właśnie jest zrzut ścieków do Wisły. Szczególnie - jak dodał - dla osób mieszkających na północ od stolicy.

 

- Rząd, jako odpowiedzialny rząd, oczywiście nie zostawi tej sprawy tak sobie - zaznaczył.

 

Trzaskowski zwrócił się o pomoc do rządu

 

Błaszczak przypomniał, że Trzaskowski zwrócił się do rządu o pomoc i we wtorek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się posiedzenie zespołu kryzysowego.

 

- Będę na nim obecny i tam rozważymy najlepsze rozwiązania, które służą bezpieczeństwu mieszkańców terenów położonych na północ od Warszawy - powiedział szef MON.

pgo/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie