WIOŚ rozpoczął kontrolę wz. z awarią oczyszczalni "Czajka"

Polska
WIOŚ rozpoczął kontrolę wz. z awarią oczyszczalni "Czajka"
PAP/Leszek Szymański
W sobotę doszło do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka

Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska rozpoczyna kontrolę w stołecznym MPWiK w związku z awarią systemu przesyłowego ścieków z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka – poinformowała w poniedziałek rzecznik WIOŚ Milena Nowakowska.

- Rozpoczynamy kontrolę interwencyjną w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji – powiedziała Nowakowska. Poinformował, że w miniony weekend inspektorzy WIOŚ dokonali oględzin w miejscu awarii i w przepompowni ścieków przy ul. Farysa.

 

Próbki ścieków oraz wody z Wisły

 

Rzecznik WIOŚ zaznaczyła, że już w sobotę, po tym, jak tylko pojawiły się informacje o awarii kolektora, pracownicy inspektoratu udali się w miejsce zrzutu nieczystości i pobrali próbki ścieków oraz wody z Wisły. Obecnie są one badane w Centralnym Laboratorium Badawczym.

 

ZOBACZ: Awaria oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Jakość warszawskiej kranówki

 

W sobotę doszło do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. W efekcie prowadzony jest tam awaryjny zrzut ścieków do Wisły.

 

To nie pierwsza awaria

 

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu - pierwszy kolektor uległ awarii 27 sierpnia, drugi - 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni.

 

W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od połowy listopada ścieki do "Czajki" znów płynęły w układzie przesyłowym pod dnem rzeki. Naprawa kosztowała miasto ponad 40 mln zł. Ponadto Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie