Rzecznik rządu: możliwa zmiana prawa ws. noszenia maseczek

Polska
Rzecznik rządu: możliwa zmiana prawa ws. noszenia maseczek
Polsat News
Codziennością stały się informacje przed sklepami o obowiązku zakładania maseczek przed wejściem do środka

- Nie wykluczamy, że trzeba będzie dokonać modyfikacji ustawowej ws. noszenia maseczek - przekazał Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller, zapytany o rozbieżne wyroki sądów dotyczące tego wymogu związanego z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się epidemii. Chodzi m.in. o orzeczenie sądu z Suwałk, który wymierzył ekspedientce karę za nieobsłużenie klientki bez zakrytych ust i nosa.

Aktualnie obostrzenia rządu przewidują, że usta i nos trzeba zasłaniać m.in. w sklepach, restauracjach (gdy nie siedzi się przy stoliku), a także środkach transportu publicznego. Mogą posłużyć do tego np. maseczka lub przyłbica.


Tymczasem ekspedientka pracująca w jednym ze sklepów w Suwałkach otrzymała 100 zł kary od tamtejszego Sądu Rejonowego za to, że odmówiła sprzedaży artykułów spożywczych klientce, która nie chciała zakryć dolnej części twarzy.

 

ZOBACZ: Nie obsłużyła klientki bez maseczki. Ekspedientka dostała grzywnę

 

Zdaniem sądu, ekspedientka "umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny odmówiła sprzedaży towarów klientce". Pracownica odwołała się od wyroku.

 

Bodnar: ostrzegałem rząd ws. maseczek

 

Tę decyzję skomentował we wtorek Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w programie "Gość Wydarzeń".

 

Jak przekazał, już w maju alarmował, że przepisy nakazujące obowiązkowe noszenie maseczek w wybranych miejscach nie mają wystarczającej podstawy ustawowej. - Rząd nic z tym nie zrobił - stwierdził Bodnar.

 

ZOBACZ: Bodnar: ostrzegałem, że przepisy ws. maseczek są wadliwe. Rząd nic z tym nie zrobił

 

Według niego, "z punktu widzenia konstytucyjnego przepisy dot. obowiązku noszenia maseczek są wadliwe". - Nie możemy podejrzewać całego narodu o to, że choruje - zwrócił uwagę RPO.

 

Rzecznik rządu: nie wykluczamy modyfikacji ustawowej

 

W środę do sprawy odniósł się również rzecznik rządu Piotr Müller. Przypomniał, że sensem tworzenia prawa jest to, że potem można je modyfikować. Jego zdaniem, jednym z powodów ewentualnych zmian jest "niespójność orzecznicza w sądach".

 

ZOBACZ: Grzywna dla ekspedientki. Rzecznik ministerstwa zdrowia: mogę się dołożyć

 

- Jeżeli rozbieżności (w orzeczeniach - red.) się pojawiają, nie wykluczamy, że takiej modyfikacji ustawowej ws. maseczek trzeba będzie dokonać - mówił w Polsat News.

 

Müller dodał, że zdaniem rządu istnieje podstawa prawna nakazująca noszenie maseczek w określonych miejscach, np. sklepach.

 

- Potwierdzało to wiele sądów, co pokazuje, że jest rozbieżność. Różne sądy wydają różne wyroki - powiedział.

 

Rzecznik rządu Piotr Müller będzie w środę gościem "Wydarzeń". Transmisja na polsatnews.pl, w Polsat News i Polsacie od godz. 19:25.

wka/hlk/ polsatnews.pl, wp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie