Australia weszła w najgłębszą recesję od lat 30. XX wieku

Świat
Australia weszła w najgłębszą recesję od lat 30. XX wieku
PAP/EPA/DAN HIMBRECHTS
Według biura statystycznego około 1 mln ludzi straciło pracę podczas pierwszego zamrożenia gospodarki

Australia weszła w najgłębszą recesję od lat 30. XX wieku z powodu kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Tylko w czerwcu gospodarka skurczyła się o 7 proc. i był to największy taki spadek od 1959 roku - wynika z danych australijskiego biura statystycznego opublikowanych w środę.

W marcu odnotowano mniejszy spadek, który wyniósł 0,3 proc., gospodarka kurczyła się zatem przez dwa kolejne kwartały, co oznacza recesję. Skomentował to w parlamencie premier Scott Morrison, który powiedział, że jest to "druzgocący dzień" dla Australii.

 

ZOBACZ: Australia chce wszczęcia międzynarodowego śledztwa. Miałoby wyjaśnić, skąd wziął się koronawirus

 

Szef australijskiego biura statystycznego Michael Smedes oznajmił w komunikacie, że jest to największe załamanie gospodarki kraju w takim okresie, odkąd w 1959 roku zaczęto prowadzić statystyki kwartalne.

Bez drugiej fali w statystykach 

Główną przyczyną spadku PKB jest załamanie się konsumpcji o 12,1 proc. wywołane wprowadzeniem rygorystycznej kwarantanny i zamrożeniem gospodarki. Wydatki na usługi, włącznie z transportem, spadły o 17,6 proc. - napisał Smedes.

 

ZOBACZ: Jestem dowodem, że koronawirus jest i trzeba się z nim liczyć - ordynatora uratowała nowa procedura

 

Minister finansów Josh Frydenberg, który również wystąpił w parlamencie, powiedział jednak, że Australia ucierpiała znacznie mniej z powodu kryzysu wywołanego pandemią niż inne rozwinięte gospodarki świata.

 

Przyznał jednak, że druga fala zakażeń koronawirusem, która dotknęła stan Wiktoria i spowodowała ponowne wprowadzenie kwarantanny, nie została jeszcze uwzględniona w statystykach federalnych.

Ile osób straciło pracę?

Według biura statystycznego około 1 mln ludzi straciło pracę podczas pierwszego zamrożenia gospodarki; Frydenberg ocenił, że druga fala epidemii w Wiktorii sprawi, że pracę straci około 400 tys. ludzi, a wzrost w trzecim kwartale będzie "albo nieznacznie ujemny albo zerowy".

 

ZOBACZ: Pracownicy Facebooka nie wrócą do biur. Amerykańskie korporacje wydłużają pracę zdalną

 

Bank Rezerw, czyli bank centralny Australii, zapowiadał pod koniec drugiego kwartału, że bezrobocie osiągnie 10 proc, a PKB spadnie w pierwszym półroczu 2020 roku o ok. 10 proc. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie