Więcej utonięć niż rok temu. Bilans wakacji nad wodą

Polska
Więcej utonięć niż rok temu. Bilans wakacji nad wodą
Zdjęcia poglądowe/Policja Augustów
Od dnia 27 czerwca do dnia 31 sierpnia - zorganizowano ponad 4 260 patroli wodnych policji

W wakacje w całym kraju policjanci odnotowali 210 utonięć, czyli o 7 więcej niż w tym samym okresie ub. roku. Ponadto, udało się uratować 28 osób - przekazał we wtorek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji, podczas tegorocznych wakacji oprócz stałych policyjnych jednostek wodnych, w których służbę pełni 156 funkcjonariuszy, powołano dodatkowo 76 sezonowych komórek wodnych policji, w których pełniło służbę 332 policjantów.

 

Ponad 4,2 tys. patroli 

 

- W okresie minionych wakacji - od dnia 27 czerwca do dnia 31 sierpnia - zorganizowano ponad 4 260 patroli wodnych policji, w których pełniło służbę ponad 7 680 policjantów - zaznaczył policjant.

 

ZOBACZ: Wokalista disco polo utonął w stawie. Ratował kolegów

 

- Tworzenie sezonowych komórek wodnych Policji, kierowanie większej liczy policjantów do pełnienia służby patrolowej czy prowadzenie akcji profilaktycznych promujących bezpieczny wypoczynek nad wodą, to tylko niektóre przykłady działań policji realizowanych samodzielnie jak też przy współudziale partnerów, których ustawowym czy statutowym działaniem jest dbałość o bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy rekreacji - tłumaczył.

 

210 utonięć

 

Poinformował również o danych statystycznych dotyczących utonięć podczas wakacji. - Na terenie kraju odnotowano 210 utonięć osób, tj. o 7 osób więcej niż w okresie wakacji 2019 roku i o 5 mniej niż w roku 2018. Ponadto, odnotowano 28 wyratowań osób, tj. o 12 wyratowań więcej niż w roku ubiegłym - podał.

 

ZOBACZ: Tragedia na Mazurach. 40-latek utonął na niestrzeżonej plaży

 

Wskazał także, że w wakacje policjanci pełnili służbę poza granicami Polski. - Sprawdzoną w praktyce formą międzynarodowej współpracy, cenioną przede wszystkim przez polskich turystów, ale i policje innych państw, są organizowane przez Biuro Prewencji KGP patrole międzynarodowe w sezonie turystyczno-wakacyjnym w ramach międzynarodowego projektu "Bezpieczny sezon turystyczny" na terenie Chorwacji - powiedział.

 

- Nasi policjanci, w okresie minionych wakacji, pełnili przede wszystkim funkcję propomocową dla naszych rodaków, jednak w przypadku rażącego naruszenia norm prawnych, co się niestety czasami zdarzało — pomagali stronie zagranicznej w wyegzekwowaniu właściwego zachowania - dodał.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie