Spokój w Strefie Gazy? Hamas zawarł porozumienie z Izraelem

Świat
Spokój w Strefie Gazy? Hamas zawarł porozumienie z Izraelem
PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Rządzący Strefą Gazy palestyński zbrojny ruch islamistyczny Hamas zawarł w poniedziałek porozumienie z Izraelem, mające zakończyć trwającą niemal codziennie od miesiąca wymianę ognia z Izraelem - poinformował w oświadczeniu przywódca polityczny Hamasu Yahya al-Sinour.

"W efekcie wielu rozmów, m.in. ostatnio z wysłannikiem Kataru Mohammedem el-Emadim, osiągnięto porozumienie w celu powstrzymania eskalacji i położenia kresu syjonistycznej agresji na nasz naród” - napisano w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Rakieta zakłóciła spotkanie wyborcze Netanjahu. Premier Izraela musiał uciec do schronu [WIDEO]

 

Armia izraelska ostrzeliwuje Strefę Gazy prawie każdej nocy od 6 sierpnia. To odwet za ataki rakietowe na ziemie izraelskie i wypuszczanie z palestyńskiej enklawy balonów ze środkami zapalającymi i wybuchowymi, które spowodowały ponad 400 pożarów w Izraelu.

 

Wstrzymane dostawy paliwa

 

Tel-Awiw zaostrzył również ostatnio blokadę Gazy, zamykając przejście towarowe Kerem Szalom i wstrzymując dostawy paliwa na terytorium palestyńskie, zmuszając do zamknięcia jedyną elektrownię w Strefie Gazy.

 

Według źródła z Hamasu, na które powołuje się agencja AFP, wszystkie palestyńskie frakcje w Strefie Gazy zgodziły się zaprzestać wypuszczania wybuchowych balonów, w zamian za co przywrócone zostaną dostawy paliwa, co pozwoli na ponowne uruchomienie lokalnej elektrowni.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie