Rakieta zakłóciła spotkanie wyborcze Netanjahu. Premier Izraela musiał uciec do schronu [WIDEO]

Świat
Rakieta zakłóciła spotkanie wyborcze Netanjahu. Premier Izraela musiał uciec do schronu [WIDEO]
PAP/EPA/Sebastian Scheiner / POOL
Premier Izraela Benjamin Netanjahu musiał uciec do schronu

Wystrzelona ze Strefy Gazy na odległe od niej o 12 kilometrów izraelskie miasto Aszkelon rakieta zakłóciła w środę odbywające się tam wyborcze spotkanie premiera Benjamina Netanjahu, który musiał na chwilę zejść do schronu - podały izraelskie stacje telewizyjne. Natomiast w nocy izraelskie wojsko zaatakowało obiekty ugrupowania Hamas.

Według izraelskich władz wojskowych, rakieta została strącona przez system obrony powietrznej Żelazna Kopuła. Dodali, że to Hamas, radykalna grupa palestyńska, która kontroluje Strefę Gazy, był i jest odpowiedzialny za każdy atak z tej enklawy na Izrael.

 

ZOBACZ: "Zabić Żydów". Brutalny atak na rabina w Wielkiej Brytanii

 

W trakcie wcześniejszego pobytu Netanjahu w Aszkelonie we wrześniu doszło do ogłoszenia podobnego alarmu. W listopadzie przez dwa dni trwała wymiana ognia między izraelskim wojskiem a palestyńskimi bojownikami w Strefie Gazy wywołana zabiciem dowódcy Islamskiego Dżihadu Bahy Abu Al-Atty, którego Izrael oskarżał o zlecanie ataków rakietowych na Aszkelon.

 

"Ktokolwiek tego próbował, powinien już teraz pakować manatki"

 

- Już go (Al-Atty) tutaj nie ma - powiedział po powrocie ze schronu uśmiechnięty Netanjahu, na co zebrani zareagowali owacją. Scenę tę zarejestrowano na rozpowszechnionym przez izraelskie sieci społecznościowe nagraniu wideo.

 

 

Sugerując możliwość akcji odwetowej za środowy atak izraelski premier dodał: - Ktokolwiek tego próbował, powinien już teraz pakować manatki.

 

Odpowiedź Izraela

 

Kilka godzin później izraelskie lotnictwo zaatakowało obiekty Hamasu w Strefie Gazy. Wojsko nie podało jednak szczegółów tej operacji.

 

 

Powszechnie oczekuje się, że w czwartek Netanjahu ponownie wygra wewnątrzpartyjne głosowanie na szefa swego konserwatywnego ugrupowania Likud i w tym charakterze weźmie w marcu udział w trzecich na przestrzeni roku izraelskich wyborach parlamentarnych.

luq/wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie