Przewodniczący PE: lekcja "Solidarności" będzie zawsze aktualna

Polska
Przewodniczący PE: lekcja "Solidarności" będzie zawsze aktualna
Polsat News

40 lat od powstania polska Solidarność nadal jest inspiracją dla walczących o wolność i prawa człowieka na całym świecie - oświadczył w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

"Narodziny pierwszego związku zawodowego przyniosło nadzieję, potem ruchu obywatelski Solidarność, którzy dał wolność w 1989 r. Polsce i zapoczątkował fale wielkich zmian w bloku wschodnim. Wszystko zaczęło się od wiary w zmianę i wartości niewielu, którzy byli w sanie zainspirować większość. W ten sposób zachodzą zmiany" - podkreślił Saasoli w przesłaniu wideo opublikowanym na Twitterze.

 

 

Jak zaznaczył transformacja, która doprowadziła do demokratycznej przemiany nie byłaby możliwa bez determinacji liderów, bez poświęcenia społeczeństwa, bez poszanowania zasady, aby nie używać przemocy, ale przede wszystkim bez współpracy pomiędzy społeczeństwem, kościołem, intelektualistami i pracownikami.

 

Włoch ocenił, że zmiana narodziła się z idei solidarności, solidarności dla wszystkich i wiary, że jest ona nie tylko możliwa, ale i konieczna dla Polski i Polaków.

 

"Ruch Solidarności jest źródłem inspiracji"

 

"Przez ruch Solidarności przypomnieliście nam o tym, że mamy moc określania swojego przeznaczenia. Składam hołd panu (Lechowi) Wałęsie, który pokazał przywództwo w walce przeciwko reżimowi komunistycznemu i wykazał się determinacją w dążeniu do realizacji swoich wartości" - oznajmił szef PE.

 

ZOBACZ: Polacy solidarni z Białorusią. Manifestacja na moście w Warszawie [WIDEO]

 

Wspominał wszystkich członków i aktywistów Solidarności - tych, którzy odeszli i "tych, którzy nadal przyczyniają się do demokratycznego życia Polski". "Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy liderów z odwagą determinacją oraz silnym morale" - ocenił.

 

Jego zdaniem "lekcja", którą ludzie Solidarności dali, będzie zawsze aktualna - jedynym sposobem rozwiązywania konfliktów jest dialog. "Chciałbym wam podziękować za tę lekcję" - powiedział Sassoli. Przypomniał, że dziś wciąż wielu ludzi żyje w krajach autorytarnych, dlatego ruch Solidarności jest nieustannym źródłem inspiracji w walce o wolność i prawa człowieka.

 

ZOBACZ: Porozumienia Sierpniowe. 40. rocznica – obchody, uroczystości

 

40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, które w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

 

"Solidarność" solidarna

 

Przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność" przypomniał, że Solidarność narodziła się w Polsce, ale "solidarność promieniowała i promieniuje wszędzie".

 

- 31 sierpnia Zarząd Regionu uruchamia zbiórkę społeczną i solidarnościową środków, które będziemy przekazywali obywatelom Białorusi. My w Polsce doskonale rozumiemy i wiemy – a Solidarność w sposób szczególny – co to znaczy żyć w kraju zniewolonym. Co oznacza zatrzymanie, pobicie, areszt. Nie może być inaczej, dlatego bardzo proszę wszystkich: osoby fizyczne, organizacje, instytucje o współpracę i o pomoc dla ludzi Białorusi – powiedział Lange.

 

ZOBACZ: 40 widowiskowych miejsc na całym świecie z iluminacją "Solidarności"

 

Jak podano, podmioty, które zechcą pomóc osobom represjonowanym przez reżim Łukaszenki, proszone są o wpłatę pieniędzy na konto RW NSZZ "Solidarność" z dopiskiem "Białoruś". Informacje dotyczące wpłat i przekazu środków zamieszczane będą co miesiąc na stronie internetowej wielkopolskich struktur związku. Numer konta i szersze informacje znaleźć można na stronie internetowej solidarnosc.poznan.pl.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie