40 widowiskowych miejsc na całym świecie z iluminacją "Solidarności"

Polska
40 widowiskowych miejsc na całym świecie z iluminacją "Solidarności"
Twitter/Poland in Toronto/J. Grzelczyk
Iluminacja na wodospadzie Niagara

Wodospad Niagara, Figura Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czy diabelski młyn na molo w Santa Monica (USA) - m.in. na tych obiektach pojawiły się polskie barwy i symbol "Solidarności" z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

31 sierpnia mija 40 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Z tej okazji nie tylko w Polsce, ale w wielu miejscach na świecie pojawiły się specjalne iluminacje. 

 

Niagara w biało-czerwonych barwach

 

W związku z 40. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" w sobotę na 15 minut wodospad Niagara na granicy amerykańsko-kanadyjskiej został podświetlony na biało-czerwono.

 

Wodospad przybrał polskie barwy narodowe od godz. 22 do 22.15 czasu miejscowego. Za inicjatywą sobotniego podświetlenienia Niagary stał Konsulat Generalny RP w Toronto.

 

"Solidarność" na figurze Chrystusa

 

W niedzielę wieczorem czasu brazylijskiego na jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów kulturowych i religijnych na świecie – figurze Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro - odbyła się projekcja znaku "Solidarności".

 

ZOBACZ: Borusewicz o oficjalnych obchodach Sierpnia'80. "Nie pcham się tam, gdzie nie jestem zapraszany"

 

Napis "Solidarność" świecił na sławnej rzeźbie ponad godzinę i był widoczny z najważniejszych miejsc w Rio de Janeiro. Projekcje na figurze nie należą do rzadkości - średnio co tydzień pojawiają się na niej w celu upamiętnienia najważniejszych wydarzeń na całym świecie.

 

 

Projekcja została zrealizowana z inicjatywy Ambasady Rzeczypospolitej Polski w Brazylii. Posąg Chrystusa Odkupiciela znajduje się na szczycie góry Corcovado w Rio de Janeiro, a jego twórcami, obok Polaka Paula Landowskiego, był Gheorge Leonida oraz Heitor da Silva Costa. Sam Landowski był twórcą projektu figury. Obiekt ma 30 metrów wysokości, zaś rozpiętość ramion Chrystusa wynosi 28 metrów. Posąg uważany jest za jeden z "siedmiu nowych cudów świata".

 

Iluminacje w USA

 

31 sierpnia w 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych na gmachu polskiego konsulatu na Manhattanie pojawi się iluminacja świetlna ze znakiem "Solidarności". - Jest to rocznica wydarzenia dotyczącego wewnętrznej sytuacji w kraju, ale zaczęło ono rezonować i rozprzestrzeniło się na cały świat decydując w pewnym sensie o jego losach. Ponieważ pewnie nie każdy o tym wie, warto podkreślić, że miało to swój początek dokładnie 40 lat temu – powiedział konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

 

Konsulat nie będzie jedynym miejscem iluminowanym z okazji ważnego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. Podświetlony został m.in. gmach ambasady RP w Waszyngtonie oraz słynny diabelski młyn na molo w Santa Monica, w Kalifornii.

 

Manneken Pis w stroju stoczniowca
W Belgii 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych przypomina też najsłynniejsza rzeźba w Brukseli - Manneken Pis. Chłopiec został ubrany w strój polskiego stoczniowca. "Rzeźba w Brukseli będzie promować historię Solidarności przez cały dzień. Strój stoczniowca to 1047 kostium figurki" - informuje korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.
To nie pierwszy raz, gdy figurka jest ubrana w ten kostium. Miała go na sobie także w 2005 r, na 25-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych. Stało się to dzięki inicjatywie Instytutu Polskiego w Brukseli.
Wideo: Symbol Brukseli w stroju polskiego stoczniowca
  
- To taki symboliczny gest, który zwraca uwagę turystów, jest to pierwsze miejsce, w które kierują się oni po przyjeździe do Brukseli - powiedziała Agnieszka Bolecka z Instytutu Polskiego w Brukseli.

W Nowym Delhi upamiętnili "Solidarność"

 

"Z okazji obchodów 40-lecia #Solidarność podświetlamy 40 widowiskowych miejsc na całym świecie logotypem Solidarności lub biało-czerwonymi barwami" - napisał na Twitterze podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i dołączył zdjęcia Qutub Minar w Nowym Delhi. 

pgo/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie