Białoruś: kolejni dziennikarze zagraniczni pozbawieni akredytacji

Świat
Białoruś: kolejni dziennikarze zagraniczni pozbawieni akredytacji
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Wśród pozbawionych akredytacji dziennikarzy są reporterzy Radia Swaboda, fotoreporterzy agencji Reuters i AP, Deutsche Welle, RFI i innych mediów

O odebraniu akredytacji kolejnym dziennikarzom mediów zagranicznych, pracującym na Białorusi, informują w sobotę niezależne media oraz Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Jak podaje BAŻ, akredytacje są odwoływane przez międzyresortową komisję ds. bezpieczeństwa informacyjnego.  Jest to komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele różnych państwowych struktur, w tym praktycznie wszystkich resortów siłowych, MSZ i parlamentu. Według Euroradia prawo głosu w tej powołanej w 2017 r. strukturze prawo głosu mają także szefowie najważniejszych mediów państwowych.

 

ZOBACZ: Ciało Białorusina znalezione w lesie. Zaginął podczas protestów

 

Wśród pozbawionych akredytacji dziennikarzy są reporterzy Radia Swaboda, fotoreporterzy agencji Reuters i AP, Deutsche Welle, RFI i innych mediów.

 

Kontrola 50 dziennikarzy

 

W czwartek podczas protestu w Mińsku milicja zatrzymała, jak podano, w celu kontroli dokumentów akredytacyjnych, ok. 50 dziennikarzy mediów białoruskich i zagranicznych. Większość wypuszczono, jeden - szwedzki korespondent - został pozbawiony prawa wjazdu na Białoruś. Czwórka reporterów ma sprawę o udział w nielegalnych zgromadzeniach.

 

ZOBACZ: Białoruska noblistka wezwana przed śledczych. Oskarżenia o "zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu"

 

Rano w sobotę pojawiła się informacja o pozbawieniu akredytacji czwórki rosyjskich dziennikarzy pracujących dla mediów zagranicznych. Jeszcze dzisiaj mają oni opuścić Białoruś.

 

Zablokowane portale

 

Z kolei w piątek w nocy ministerstwo informacji Białorusi zablokowało portal informacyjny Naviny.by i niezależna internetowa Nasza Niwa - podał portal TUT.by. Wcześniej zablokowano szereg innych stron mediów niezależnych i organizacji.

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie